Agentúrny text sme o 20:01 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ceny na Slovensku sa v júni za rok nepatrne znížili. Celkovo klesli o 0,1 percenta. Mali sme tak opäť defláciu.
Lacnejšie ako pred rokom boli potraviny, znížili sa náklady na bývanie vrátane energií, no menej ako pred rokom stál aj nábytok.
Ale niektoré ceny medziročne aj rástli. Viac sme zaplatili za odevy, vzdelávanie, kultúru, no aj za služby.
Ešte v máji boli spotrebiteľské ceny v priemere také vysoké ako pred rokom. Keď sa to zhrnie, ceny v tomto roku v priemere medziročne zatiaľ nerástli. Buď mierne klesli, alebo zostali nezmenené.
Najviac zlacneli potraviny
To, že regulované ceny boli v júni nižšie ako pred rokom, nie je žiadnym prekvapením. Vláda znížila od januára najmä ceny elektriny, trochu klesli aj ceny plynu pre domácnosti.
Z položiek v spotrebnom koši, z ktorého štatistici rátajú infláciu, za rok zlacneli najviac potraviny, najmä oleje a tuky. Ceny potravín klesli v úhrne o 1,7 percenta.
Ak teda z júnových dát o inflácii ekonómov niečo prekvapilo, bol to práve pokles cien potravín. V nedávnej histórii najviac medziročne zlacneli počas krízového roku 2009, a to až o šesť percent.
Potraviny v júni zlacneli aj v porovnaní s májom. Najviac olej, uhorky, paradajky, cukor, no aj čokoláda. Ale ovocie, chlieb aj mäso zdraželi.
Otázne je, či budú ceny potravín klesať aj ďalej. Analytik VÚB banky Andrej Arady si myslí, že môžu. Pri argumentácii si pomáha odhadmi úrody. Tá má byť o dosť vyššia ako pred rokom.
Aj ekonómovia Národnej banky Slovenska si preto myslia, že zlacnieť by mohli výrobky z múky aj mäso.
No ak aj potraviny ešte zlacnejú, nemusí to už dlho trvať. „Z histórie vidno, že časové úseky poklesu cien potravín sú väčšinou krátkodobé a nasledované prudkým rastom,“ hovorí zase analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Ku koncu roka už očakáva mierny rast cien potravín. Tlmiť by ich mala práve dobrá úroda.
V porovnaní s májom zase v júni zdraželi odevy, lebo do obchodov prišli nové kolekcie oblečenia a obuvi. „Rast poplatkov za prijímacie skúšky na vysoké školy zvýšil zase medzimesačne ceny vzdelávania,“ hovorí Fojtík.
Kupujeme viac iné tovary
Ekonómov však najviac zaujíma to, ako sa vyvíjajú ceny tovarov a služieb bez potravín a energií. A tie v júni medziročne rástli, aj keď nie nejako výrazne. Ak by klesali a trvalo by to dlhší čas, podnikateľom by klesali tržby a práce by bolo menej.
Obchodníci si môžu dovoliť dvihnúť ceny, lebo dopyt po ich tovaroch a službách mierne rastie. „Je to aj vďaka poklesu cien tovarov základnej spotreby, teda potravín a energií. Kúpna sila domácností pri zvyšných tovaroch a službách stúpa,“ hovorí Arady.
Takzvaná čistá inflácia, tak to ekonómovia nazývajú, by mala v ďalších mesiacoch mierne stúpnuť. Čaká sa totiž, že domácnosti si budú môcť dovoliť viac míňať, lebo pre nízke úroky sú lacnejšie pôžičky a rastú aj mzdy.
Celoročná inflácia však zostane tento rok tesne nad nulou. O rok už ceny majú rásť rýchlejšie.