Možností, ako si finančne zabezpečiť poslednú rozlúčku a čo najmenej zaťažiť pozostalých, je viacero. Každá má výhody i riziká.
1.Peniaze v obálke
Je to najbežnejší spôsob. Nasporíte potrebnú sumu a tú odovzdáte niekomu z rodiny alebo aspoň poviete, kde ste obálku odložili. Tak, aby sa peniaze dali hneď použiť a nedostali sa do dedičského konania. Pri tejto voľbe záleží na dôvere - neexistuje totiž možnosť právne zaviazať deti, aby peniaze použili na pohreb. Akákoľvek zmluva uzatvorená medzi budúcimi pozostalými a budúcim poručiteľom by v prípade smrti poručiteľa bola nevykonateľná. Naopak, obálka môže vyvolať spory v rodine, prípadne dohady, či sa použili všetky peniaze na určený účel.
2.Spoločný účet
Aj to je bežný spôsob, najmä ak ide o manželov. Vychádza sa z toho, že ak jeden zo spolumajiteľov zomrie, banka ho nezablokuje, tak ako by sa stalo, ak by bol jediný vlastník. Avšak peniaze aj na takomto účte môžu byť zahrnuté do dedičského konania vtedy, keď sa dedičia nedohodnú na vyrovnaní.
3.Úschova u notára, depozit
Takto uložené peniaze sa dostávajú do dedičského konania ako každý iný majetok poručiteľa. Podmienkou vyplatenia môže byť predloženie úmrtného listu.
4.Platba vopred
Zrejme najviac rizikový spôsob, neodporúča ho ani Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb. Nik nemôže zaručiť, že pohrebná služba medzičasom nezanikne a tiež môžu nastať nezrovnalosti v rodine. Objednávateľom je ten, kto donesie úmrtný list. Pohrebné služby musia výber rešpektovať.
5.Poistenie
Považuje sa za najbezpečnejší spôsob. Poistiť sa možno aj jednorazovo. Špeciálne poistenie nákladov na pohreb nemá každá poisťovňa. Keď už ho má, podmienky sa líšia – napríklad niekde peniaze vyplácajú na základe faktúr, inde vyplatia celú sumu (aj so zhodnotením) oprávnenej osobe. Podstatou však je, že peniaze sú dostupné hneď po smrti poisteného človeka a nečaká sa na dedičské konanie. Taktiež sa vždy neposudzuje zdravotný stav klienta.