2.Kto mi pomôže, ak bude treba?
S vekom pribúdajú zdravotné problémy. A keď dôchodca žije sám, aj náhla nevoľnosť môže mať fatálne následky.
Ľudia s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti sociálnych služieb vravia, že osamelý senior by mal mať poruke telefón s predvolenými číslami na záchranku, príbuzných, priateľov.
Pribúdajú moderné telekomunikačné technológie. Dôchodca v Nitre, Žiline či Starej Ľubovni môže mať doma SOS tlačidlo alebo nosiť náramok napojený na centrálny dispečing, ktorý mu v prípade potreby privolá pomoc.
„Spoločností, ktoré takéto tlačidlo ponúkajú, je už na Slovensku niekoľko,“ tvrdí Božena Bušová z Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb.
V ďalšej fáze životného cyklu seniora nadobúdajú význam rôzne terénne služby. Každý si potrebuje zaobstarať stravu, lieky, poupratovať.
Kto spĺňa podmienku odkázanosti na pomoc inej osoby, môže požiadať obec o opatrovateľskú službu. Rozhodnutie o odkázanosti mu zaručuje dotovanú cenu. Problém je, že na Slovensku poskytuje túto službu len asi tretina obcí.
„Veľmi u nás chýba podporované bývanie pre seniorov v malometrážnych bytoch,“ hovorí Bušová.
Dôchodca, ktorého potreby nedokáže uspokojiť rodina ani opatrovateľská služba, nemá inú možnosť ako celoročný pobyt v domove dôchodcov alebo v inom zariadení. Zariadenia dotované samosprávou majú zvyčajne nižšie ceny – a často dlhé poradovníky na umiestnenie. Takzvané neverejné zariadenia musia pýtať viac peňazí.