4.Ako prežiť slovenské zdravotníctvo
Najväčšie výdavky v zdravotníctve môžu mať dôchodcovia na lieky, hlavne ak užívajú viac liekov naraz. Aj tu sa však dá ušetriť – ak si budú dávať pozor, aké lieky si kupujú.
Lekár by mal predpísať účinnú látku – teda časť lieku, ktorá lieči. Túto účinnú látku majú viaceré druhy liekov rovnakú, líšia sa vo výrobcovi a výške doplatku. Na výšku doplatku sa dá spýtať v lekárni alebo si ju pozrieť na internete, na stránke výhodnélieky.sk, ktorú zriadila poisťovňa Dôvera.
Pre seniorov je ešte dôležitý ich celkový doplatok za liek za jeden štvrťrok. Ak presiahne sumu 45 eur, poisťovňa im doplatky vráti, netreba ani o ne žiadať, peniaze pošlú automaticky. Netýka sa to penzistov, ktorí majú príjem, teda sú zamestnaní alebo podnikajú. Limit sa nevzťahuje ani na tých seniorov, ktorých dôchodok je vyšší ako polovica priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Na tento rok je to suma 401,50 eura.
Seniori by si mali dávať pozor aj na to, za aké lieky doplácajú. Do limitu 45 eur sa započítava doplatok z lieku, ktorý ho má najnižší. Ak si napríklad dôchodca kúpi liek s doplatkom 40 eur, ale na trhu je liek s rovnakou účinnou látkou s doplatkom jedno euro, do limitu sa započíta jedno euro.
Ak má ísť dôchodca do nemocnice, nemusí sa báť, že bude niečo platiť. Výnimkou je, ak by chcel nadštandardné služby – napríklad nadštandardnú izbu.
Platiť môžu seniori aj za prevoz sanitkou. Ale len vtedy, ak nejde o akútny stav. Pacienti neplatia ani vtedy, ak nemocnica rozhodne, že pacienta prevezú do inej nemocnice, prípadne ak pacient ide na onkologickú či kardiochirurgickú liečbu.
