7.Ako bude, keď už tu nebudem
Nikto nechce, aby sa jeho pozostalosť stala dôvodom na rodinné škriepky. A niekto má zase jasnú predstavu, ako by sa s ňou malo naložiť.
Spravidla má človek na výber dve možnosti – majetok ešte počas života darovať alebo ho odkázať podľa vlastného rozhodnutia závetom.
Pri darovaní nehnuteľného majetku treba spísať darovaciu zmluvu a prevod dokončiť aj formálne na katastri. Písomná zmluva sa však zíde aj pri hnuteľnom majetku.
Zároveň treba myslieť aj na to, že darovacia zmluva nesmie obsahovať podmienku – napríklad doopatrovania darcu. Bola by neplatná. Na druhej strane, v rámci darovacej zmluvy na nehnuteľnosť možno zriadiť v prospech darcu vecné bremeno jej doživotného užívania a tak si poistiť strechu nad hlavou až do posledných dní.
Závet patrí k tradičným formám rozdelenia majetku už za života. Zvyčajne ho ľudia spisujú vtedy, keď sa im nepozdáva spôsob dedenia zo zákona. To má svoju prísnu postupnosť podľa skupín dedičov a ich príbuzenského či iného vzťahu k zomretému.
No v závete neexistuje úplná voľnosť. Ak totiž poručiteľ chce vynechať z rozdelenia majetku napríklad jedno zo svojich detí, musí ho spolu so závetom aj vydediť – a to je možné len z dôvodov vymenovaných zákonom.
Pri spisovaní závetu treba dodržať celý rad formalít, najistejšie je ísť k notárovi. Takisto je vhodné hoci aj doma spísaný závet uložiť k notárovi do úschovy. Len tak sa dostane do centrálneho registra závetov a nemôže sa stratiť, prípadne nik nemôže jeho existenciu poprieť.