MOSKVA, BRATISLAVA. Blízky priateľ ruského prezidenta Vladimira Putina, ruský oligarcha Gennadij Timčenko musel zmeniť svoj životný štýl, odkedy je terčom západných sankcií.
Visa kartu musel vymeniť za čínsku Union a svoje lietadlo Gulfstream G650 za vyše 60 miliónov dolárov môže rovno nechať bez servisu vo svojom hangári. A to má pritom dolet 13-tisíc kilometrov bez pristátia.
Uväznený doma v Rusku
„Fakticky nemôžem cestovať. Moja rodina odcestovala tradične dovolenkovať na juh Francúzska a ja som od nich odrezaný,“ posťažoval sa Timčenko ruskej agentúre Itar-Tass s tým, že národné záujmy sú preňho viac ako biznis.
Ten, ktorý podľa západných médií profituje vďaka priazni ruského prezidenta.
Podľa Forbesu 61. najbohatší človek na svete (vyše 15 miliárd dolárov) nie je sám, kto pociťuje sankcie Západu proti Rusku, za jeho vojenskú podporu proruských separatistov na východe Ukrajiny.
V klube sa ocitli aj obyčajní Rusi, čo nelietajú súkromným prúdovým lietadlom, ale nízkonákladovou spoločnosťou Dobroľot.
Turizmus v ohrození
Tá musela zrušiť svoje lety do Európy aj na Krym potom, ako sa dostala na zoznam dosiaľ najtvrdších európskych sankcií, pretože svojimi dennými letmi podľa Únie prispievala k anexii polostrova.
Akcie jej materského Aeroflotu klesli na ruskej burze takmer o šesť percent, informoval Financial Times.
A kríza sa prejavila aj medzi ruskými cestovnými kanceláriami. Až 27-tisíc ruských turistov sa zrazu ocitlo bez podpory skrachovaného operátora Labirint.
Hovorkyňa federálnej agentúry pre turizmus predpovedala pre Rádio Echo Moskvy, že podobné pády cestoviek ešte len prídu. Zatiaľ ich narátali päť.
Sťažuje si aj ropný koncern Lukoil, ktorý predáva svoje benzínky v strednej Európe vrátane Slovenska, musel zastaviť svoje investičné projekty v Rusku a ruský premiér Dmitrij Medvedev pripúšťa, že budú musieť pre dosah sankcií zvýšiť daň na budúci rok.
Putin chce odvetu
Ruský prezident Vladimir Putin podľa agentúry Ria Novosti už nariadil pripraviť odvetné opatrenia tak, aby neuškodili domácej ekonomike a spotrebiteľovi.
Moskva už podľa ruského denníka Vedomosti zvažuje, že by zavrela svoj vzdušný priestor nad Sibírou.
Otázne však je, či by sa Rusku takýto krok vyplatil, pretože zahraničné aerolinky platia Rusku za prelety ročne 250 až 300 miliónov dolárov. Pri jednom lete vďaka tomu aj 30-tisíc dolárov.
Zatiaľ najviac pocítili ruskú odvetu poľskí vývozcovia ovocia a zeleniny. Poliaci na to už reagovali masívnou kampaňou jedz jablká na sociálnych sieťach.
Tvrdý Berlín
Dá sa očakávať, že tvrdšia reakcia a dosah sankcií sa otočí aj proti Európskej únii.
V Nemecku sa podľa agentúry Reuters obávajú straty až 25-tisíc pracovných miest.
Kancelárka Angela Merkelová po zostrelení malajzijského boeingu nad územím proruských rebelov pritvrdila a začala podporovať ekonomické sankcie, ktoré Únia schválila minulý týždeň.
To, že Berlín pritvrdil, ukázal aj zrušený kontrakt za 120 miliónov eur. Nemci zaň mali dodať výbavu do bojového simulačného centra v meste Mulino. Rusi v ňom chceli trénovať ročne 30-tisíc vojakov.
Podľa Financial Times ide o pokračovanie tlaku na Francúzsko, aby zastavilo predaj dvoch vojnových lodí typu Mistral za vyše miliardu eur. Jedna dokáže vylodiť až 750 vojakov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu