SME

Zakladateľ Esetu Trnka: Každý môže byť milionárom

Zakladateľ Esetu Trnka: Každý môže byť milionárom

Slovenských zbohatlíkov už začína mrzieť, čo si o nich ľudia myslia, hovorí Miroslav Trnka.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Slovenských zbohatlíkov už začína mrzieť, čo si o nich ľudia myslia,
hovorí jeden z najbohatších Slovákov Miroslav Trnka

[/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/55/5524722/5524722.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Miroslav Trnka (53) (na fotografii Tomáša Benedikoviča) je zakladateľom a spolumajiteľom Esetu, najúspešnejšej slovenskej softvérovej firmy. Bol ocenený ako podnikateľ roka a IT osobnosť roka, po odchode z operatívy Esetu pred troma rokmi sa venoval najmä projektom vo svojej rodnej Trnave. V júli 2014 začala fungovať jeho nadácia Zastavme korupciu.[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

[content type="longread-pos" pos="left"]

Autor:

Tomáš Bella


[/content]

V rebríčku najbohatších Slovákov patrí do prvej päťky, pätnástky alebo päťdesiatky, podľa toho, koho sa spýtate a ako počítate. Vždy je však ťažké nájsť nad ním niekoho iného, ku komu si nedokážete priradiť rýchlu privatizáciu, pochybné obchody v divokých 90. rokoch ani žiaden podozrivý vládny tender. Miroslav Trnka je milionár, ktorého by ste sa nehanbili mať za suseda.

Raz ste povedali, že keby Eset nezačínal na Slovensku, ale v inej krajine, tak sa mu darí ešte viac. Ako ste to mysleli?

Keď sme začínali, nielen že sme si museli diskety chodiť kupovať do Rakúska, ale najmä právne prostredie tu bolo biedne. Daňoví úradníci nevedeli, čo robiť, vládol tu ešte chaos z prechodu z komunizmu na kapitalizmus. Infraštruktúra, ktorú sme potrebovali pre biznis, sa začala vytvárať až neskôr. To nás do istej miery brzdilo.

Na druhej strane, nič tu nebolo, len množstvo príležitostí - môj otec to prirovnával k situácii v Holandsku po vojne. Stačilo zdvihnúť peniaze z ulice.

[content type="fb" stype="fanpage" render-type="longread" url="https://www.facebook.com/sme.sk"][/content]

Je ešte aj dnes hendikepom pre globálnu firmu mať sídlo na Slovensku?

Jedna audítorská firma nám robila neobjednanú analýzu, koľko nás umiestnenie na Slovensku stojí. Vypočítali, že keby sme sa správali „rozumnejšie“ a presunuli sídlo firmy inde, mohli by sme ušetriť šesť miliónov eur ročne. Je to možno pravda, ale nikdy sme o tom neuvažovali, sme slovenská firma.

Čo by ste potrebovali, aby sa vám na Slovensku podnikalo ešte lepšie?

Ja by som chcel, aby tu bola vymáhateľnosť práva, spravodlivé podmienky na podnikanie pre všetkých a menej korupcie. Tá ničí podnikateľské prostredie, lebo niektorých nespravodlivo zvýhodňuje.

Čo je jadrom problému, malá korupcia, keď dávame všimné u lekára, alebo tá veľká?

Malá korupcia je určite sčasti dedičstvo komunizmu. Vtedy spoločnosť nevedela vyprodukovať dostatok tovaru a služieb a ľudia si museli pomáhať kamarátmi, rodinou, aby vôbec zabezpečili základné veci pre svoju rodinu. Myslím, že toto postupne pominie, keď sa vyrieši tá veľká korupcia, ktorá je podľa mňa oveľa nebezpečnejšia. Lebo tá už dosahuje úrovne systémovej korupcie, keď korupčníci ovplyvňujú vo svoj prospech zákony a narúšajú fungovanie spoločnosti.

Cieľom našej nadácie je zlomiť v ľuďoch pocit, že korupcia je niečo normálne, vysvetliť, aká škodlivá je a ako každého z nich ovplyvňuje.

Kedy si poviete, že bola aktivita nadácie úspešná?

Keď ľudia pochopia, že korupcia je problém a budú sa podľa toho vo svojom živote správať. Lebo keď sa o to budú zaujímať, začne to zaujímať aj politikov a začne sa to riešiť.

Ako dúfate, že sa ľudia začnú správať?

Napríklad začnú podľa toho voliť. Ani politici nie sú všetci úplne mimo tohto sveta, aj oni majú nejaké svedomie. Tiež si to môžu v sebe prebrať, čo tým získavajú a čo strácajú, keď pred tým zatvárajú oči.

Ja verím, že ľudia sú v podstate dobrí a keď sú vychovávaní v normálnej spoločnosti, tak tie základné hodnoty majú. Keď sú vychovávaní v zle organizovanej spoločnosti, tak začínajú zlé normy vnímať ako normálnu vec. Keď každý kradne, musím aj ja. Kto nekradne, okráda svoju rodinu. S podplácaním je to rovnako, keď je to súčasťou normy, že musím dať, aby som získal výhodu, tak mnoho ľudí to už nerieši, nie je to morálna dilema, lebo tak je spoločnosť zariadená. A toto treba zmeniť.

Marek Eben sa kedysi pýtal Billa Gatesa, či si niekedy v obchode povie: toto si nekúpim, je to príliš drahé. On tvrdil, že často, lebo predstava o hodnotách sa v človeku vytvára v mladosti, keď ešte nie je bohatý. Ako je to u vás?

Samozrejme, že každý normálne vychovaný človek cíti, čo je drahé a čo je lacné. Na druhej strane, keď má človek peniaze, možno sa o to viac prestane zaoberať materiálnymi vecami. Veľa ľudí je u nás fixovaných na predmety a veľké reťazce sa predháňajú, ktorý bude o pár centov lacnejší. Znižovanie ceny vedie len k tomu, že predmet postupne prestane byť použiteľný. To je veľmi zlý smer, ľudia nakoniec tú hodnotu nedostanú, len nezmyselne minú peniaze. Myslím, že ľudia by sa mali pozerať na kvalitu. Samozrejme, keď máte peňazí viac, môžete si dovoliť absolútnu kvalitu, veci urobené tak, ako by mali byť. Ale, aj keď to opakuje asi každý, peniaze a veci vás šťastným neurobia. Dajú vám trochu slobodu, ale keď vaše príjmy presiahnu určitú úroveň nadpriemeru populácie, ich ďalšie zvyšovanie vnútorný pocit šťastia nijako nezväčšuje.

Myslíte, že aj tí z najbohatších Slovákov, čo zbohatli nie najčistejším spôsobom, na to už prišli, že peniaze ich neurobia šťastnými?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3G5X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu