Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Priemyselné podniky v Nemecku majú menej nových objednávok. Čísla za jún ukázali, že klesli najprudšie za viac než dva roky.
„Zdá sa, že pokles objednávok ide naprieč spektrom regiónov celého Nemecka. To by naznačovalo, že tento prekvapivo zlý výsledok by mohol byť viac ako iba dočasný výkyv,“ hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš.
Ak sa to potvrdí, zhoršia sa vyhliadky pre nemeckú ekonomiku a mohlo by to zasiahnuť aj rast Slovenska.
Čo sa deje?
To, že nemecké firmy budú mať menej objednávok, sa dalo čakať. Takzvané predstihové ukazovatele o nemeckej ekonomike, ktoré ekonómovia sledujú, sa zhoršujú už nejaký čas. Napríklad nemecký index Ifo klesá od mája. Znamená to, že sa zvyšujú obavy nemeckých priemyselných podnikov.
„Podľa niektorých ekonómov sa rast nemeckej ekonomiky v druhom štvrťroku dokonca zastavil, hoci ešte pred pár týždňami to vyzeralo na pokračovanie silného rastu,“ hovorí ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
Čo je teda dôvod? Podľa Davida Mareka, hlavného ekonóma Deloitte Advisory, je to najmä preto, že ostatné krajiny v eurozóne nie sú v takej kondícii ako Nemecko. „A eurozóna ako exportný trh je pre Nemecko dôležitá,“ vraví.
Ukazuje to aj porovnanie, ako klesli nové objednávky v júni oproti máju. Kým v Nemecku klesli o 3,2 percenta, objednávky z ostatných krajín eurozóny až o 10 percent.
Pri odhade, aký vplyv má na nemeckú ekonomiku ruskoukrajinský konflikt a protiruské sankcie, sú ekonómovia viac opatrní, no už to pripúšťajú. „Je to zatiaľ dodatočný faktor,“ hovorí Marek.
Štefanides pripomína, že Rusko je pre nemecké priemyselné podniky dôležitým trhom: „Preto sú priame dosahy na nemeckú ekonomiku z obmedzenia obchodu a investícií pomerne významné.“ Za väčšiu hrozbu pre ekonomický rast považuje neistotu, ktorú ukrajinsko-ruský konflikt a sankcie prinášajú.

Čo to znamená pre nás?
Slovenský priemysel zatiaľ v prvých piatich mesiacoch roka rástol pomerne rýchlo, medziročne v priemere o sedem percent. „No spomalenie ekonomiky v Nemecku sa môže s odstupom prejaviť aj v slovenských číslach,“ varuje analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Nemecko je totiž náš hlavný obchodný partner, smeruje tam pätina nášho vývozu. No aj náš druhý najvýznamnejší exportný trh Česko je takisto závislé od toho, ako sa darí nemeckej ekonomike.
Protiruské sankcie nás môžu ovplyvniť nepriamo. Vývoz do Ruska tvorí štyri percentá nášho exportu.
„Pri schválenom balíčku sankcií je najvýznamnejší sekundárny vplyv prostredníctvom spomalenia rastu našich obchodných partnerov. Priamy vplyv na našu ekonomiku bude minimálny,“ povedal šéf vládneho Inštitútu finančnej politiky Martin Filko.
Bankoví analytici zatiaľ svoj odhad rastu našej ekonomiky nemenili. Ministerstvo financií pravidelnú prognózu zverejní v septembri.
„Pokiaľ sa v dohľadnom čase táto neistota nerozptýli, budeme zrejme svedkami zhoršujúcich sa vyhliadok nielen pre nemeckú ekonomiku, ale sprostredkovane aj pre slovenskú,“ hovorí Štefanides.
Slovenská ekonomika by podľa odhadu ministerstva financií mala tento rok rásť o viac ako dve percentá.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu