BRATISLAVA. Zákaz dovozu potravín z krajín Európskej únie do Ruska zasiahne oblasť pestovania a predaja ovocia na Slovensku zrejme skôr nepriamo. Povedal to pre SME šéf Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga s tým, že export slovenského ovocia do Ruska je minimálny.
Slovensko totiž celkovo nevyváža veľké množstvá ovocia, pretože náš trh je odkázaný na dovoz. Zo 150-tisíc ton ovocia stredného pásma, ktoré sa na našom trhu ročne skonzumujú, pochádza od našich pestovateľov podľa Vargu len tretina, teda asi 50-tisíc ton.
Do Ruska vyvážame najmä jablká. Z asi 15-tisíc ton, ktoré idú od nás ročne na export, smeruje do Ruska asi 500 ton, upresnil Varga.
Podstatne väčšie obavy však majú naši pestovatelia ovocia z toho, že Rusko stoplo dovoz ovocia z Poľska. Podľa Vargu totiž Poliaci vyvážali do Ruska asi milión ton ovocia ročne a zákaz exportu sa môže prejaviť aj na našom trhu.
Ak totiž taký veľký objem ovocia nebudú môcť vyviezť na ruský trh, budú sa snažiť aspoň časť z neho umiestniť na okolitých trhoch, vrátane slovenského, upozorňuje Varga. To by mohli pocítiť naši pestovatelia jabĺk, ale aj jahôd, hrušiek, sliviek či iného drobného ovocia.
"Už teraz tento tlak cítime, ponuka od poľských pestovateľov tu už je. Je možné, že ak doteraz priviezli Poliaci napríklad 300 kamiónov ovocia, teraz dovezú 500 kamiónov," dodal Varga.
Dovoz ovocia z iných krajín by mohol viesť k tlaku na znižovanie cien od našich pestovateľov.
Podobný vývoj odhadujú aj poľnohospodári na českom trhu, tí sa však obávajú aj dovozu ovocia z Nemecka. "Naisto je tu veľká hrozba, že tieto výrobky skončia s podporou ich národných vlád za dumpingové ceny na trhoch nových členských štátov Únie, teda aj v Česku," citoval hovorkyňu českej Agrárnej komory Danu Večeřovú portál Novinky.cz.