Slovenské elektrárne má podľa Bloombergu kúpiť čínsky alebo európsky investor. Taliani vraj ustúpili tlaku Bruselu.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ruská štátna firma zrejme nekúpi majoritu v Slovenských elektrárňach. Taliansky Enel ako terajší vlastník elektrární ich mal vylúčiť z hry, aby zabránil tlaku Európskej únie v súvislosti s ruským konfliktom. Jej obavy plynú z možnosti posilnenia vplyvu Ruska na európsku energetiku.
Informáciu priniesla agentúra Bloomberg a odvoláva sa na dobre informované zdroje.
Agentúra na svojom tvrdení trvá, hoci Taliani vylúčenie Rusov oficiálne popreli. „Enel nevylučuje žiadneho uchádzača o Slovenské elektrárne. Proces je transparentný a otvorený všetkým potenciálnym kandidátom,“ povedala hovorkyňa Roberta Vivenzio.
Vážnym kandidátom na kúpu akcií Slovenských elektrární bol ruský Rosatom. Ten so slovenskou vládou diskutoval aj o možnosti stavať inú jadrovú elektráreň, ale nepochodil. Robert Fico odmietol jeho požiadavku, aby štát garantoval cenu, za ktorú od novej jadrovky odoberie energiu.
Rosatom tvrdí, že s Enelom o kúpe podielu v slovenskom producentovi elektriny, ktorý prevádzkuje aj jadrové bloky v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach, ani nerokoval.
Enel si nedávno zobral takmer miliardový úver od ruskej bankovej skupiny Sberbank, ktorú tiež kontroluje ruský štát.
Európska komisia nekomentovala informácie o tlaku na Enel, aby Rusom elektrárne nepredával.
Česi a Číňania
Kupcom našich elektrární by tak podľa Bloombergu mohli byť čínski alebo európski investori. Aj keď logickým kupcom by bol práve Rosatom, keďže v atómke v Mochovciach sú ruské jadrové bloky.
Firmy
Enel a Rosatom
Enel potrebuje predajom aktív v Rumunsku a na Slovensku získať vyše štyri miliardy eur, aby znížil zadlženie.
Rosatom sa dohodol na výstavbe jadrovej elektrárne v Maďarsku, ale aj tam bude potrebovať súhlas Bruselu s dotovaním vyrobenej elektriny.
Ako možný záujemca o akcie elektrární sa najčastejšie spomína český koncern ČEZ. Česko-slovenský Energetický holding EPH odmieta, žeby zvažoval vstup do elektrární po odchode Talianov.
Situáciu predávajúcemu komplikuje aj to, že viaceré miesta Slovenských elektrární obsadilo pred dvoma týždňami policajné komando, ktoré tam dva dni zbieralo kľúčové dokumenty.
Enel je v súčasnosti v spore so slovenskou vládou, ktorú už informoval, že potrebuje znova viac peňazí na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Celková suma by sa tak už dostala k 4,6 miliardy eur. Prvé odhady hovorili o menej ako troch miliardách potrebných na dostavbu.
Na stavbu atómovej elektrárne sa Enel skladá so štátom tým, že Slovenské elektrárne neplatia dividendy. Štát má v elektrárňach podiel 34 percent.
„Ak by niekto kúpil elektrárne pred dostavbou Mochoviec, pravdepodobne by si do odkladacích podmienok zahrnul právo žiadať rozdiel medzi aktuálnym rozpočtom na dostavbu a reálnymi nákladmi,“ hovorí analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.
Dostavba sa predlžuje
Exminister hospodárstva Tomáš Malatinský vyjadril nedávno obavy o schopnosť talianskej firmy postaviť atómovú elektráreň.
Ešte ako minister plánoval, že sa do výstavby elektrární viac zapojí inžinieringová firma Škoda JS, ktorej vlastníkom je ruská Gazprombank. Tá figuruje na sankčnom zozname Európskej únie aj Spojených štátov.
„Aj výstavba atómovej elektrárne vo Fínsku, ktorú robí na zelenej lúke francúzska Areva, má meškanie a projekt sa tiež predražoval,“ hovorí Marčan. Predražila sa napríklad aj dostavba atómky vo Flamanville vo Francúzsku.
Česi zase plánujú dostavať Temelín.
„Výstavba atómky je komplikovaný projekt a pokračovanie v zakonzervovanom projekte je ešte komplikovanejšie. Taliansky investor s tým nemá skúsenosti,“ dodáva Marčan.