PRAHA. Ruské embargo na dovoz väčšiny potravín z Európskej únie a USA pocítila už vo štvrtok juhočeská mliekareň Madeta.
Z hraníc sa vrátili jej kamióny so syrom Niva a hrozí dokonca prepúšťanie, informoval iDNES.cz.
Rusko je druhým až tretím najväčším exportným trhom Madety, spoločnosť sa naň snažila preniknúť niekoľko rokov.
Šéf firmy Milan Teplý informoval, že vďaka Rusku očakávali zvýšenie z tohtoročných 200 miliónov korún na 300 miliónov v roku 2015.
Sankcie pocítia aj poľnohospodári, klesne potreba mlieka. Z podniku v Českom Krumlove, ktorý vyrába nivu, smeruje mesačne na ruské trhy 60 ton, čo predstavuje dvojdňovú výrobu.
Výpadok sa bude týkať sušeného mlieka, tvrdých syrov, plesňových syrov, syrových tort, masla a jogurtov, teda dvoch tretín portfólia výrobkov Madety.
Ovocie môže prichádzať z Čile
Ruská vláda sa stretla v stredu 6. augusta s predstaviteľmi rôznych latinskoamerických veľvyslanectiev a diskutovala s nimi o možnosti nájsť si ďalších poskytovateľov potravín.
Informoval o tom šéf čílskeho vládneho orgánu pre obchod Andrés Rebolledo.
"Dajú nám zoznam produktov, ktoré pokladajú za prioritu," dodal Rebolledo.
Čile môže poskytnúť alternatívu za európske ovocie. V roku 2013 už do Ruska vyviezlo tovar za 643 miliónov dolárov. Išlo predovšetkým o potraviny, lososy a ovocie.
Brazília môže zvýšiť produkciu
V Brazílii dostalo okamžite súhlas približne 90 nových podnikov na spracovanie mäsa, aby začali vyvážať do Ruska hovädzinu, kuracinu a bravčovinu.
Juhoamerická krajina pracuje aj na zvýšení predaja obilia a sóje ruským obchodníkom, oznámil brazílsky minister poľnohospodárstva.
Brazília je najväčším exportérom hovädziny, kuraciny a sóje na svete a jedna z mála krajín, ktoré majú dostatok pôdy na to, aby mohli zvyšovať poľnohospodársku produkciu.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu