Rovnaký prístup ľudí so zdravotným postihnutím ku všetkým verejným stavbám a budovám. To chýba ich zástupcom v návrhu nového stavebného zákona.
Národná rada občanov so zdravotným postihnutím (NROZP) v SR od novej právnej úpravy z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR očakáva zavedenie nezávislého odborného posudzovania bezbariérovosti stavieb. Návrh nového stavebného zákona je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Kontrola nefunguje
Hoci požiadavky na vytváranie bezbariérového prostredia pre stavby v teoretickej rovine stanovuje samostatná vyhláška, podľa autorov pripomienok je problémom neexistujúci kontrolný mechanizmus. "Ide nám o to, aby sa mohli zdravotne postihnutí ľudia ubytovať v hoteli, aby mohli ísť na rekreáciu, plávať v bazéne, aby mohli využívať kultúrne zariadenia," priblížil pre TASR Igor Harušťák z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá je členom NROZP.
Organizácia navrhuje podmieniť vydanie všetkých rozhodnutí a povolení stavebnými úradmi predložením odborného posudku bezbariérovosti stavby. Ten by pre projektantov a investorov na požiadanie vypracovávali vyškolení autorizovaní inžinieri alebo architekti. Odbornú spôsobilosť by im udeľovali ich stavovské komory. Harušťák poukázal na to, že už dnes má na takéto školenia akreditáciu odborné pracovisko na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Samotná ÚNSS podľa neho spracúva takéto posudky pre stavby v rámci Bratislavy po dohode s magistrátom a mestskými časťami, chýba jej však opora v zákone a, navyše, nie je schopná pokryť celé územie Slovenska.
Aj pre mamičky s kočíkmi a dôchodcov
"Bariérovosť sa netýka len zdravotne postihnutých, ale napríklad aj mamičiek s kočíkmi alebo dôchodcov, ktorí majú ťažkosti s pohybom alebo so zrakom," vysvetlil Harušťák a zdôraznil, že ku všetkým stavbám by mali mať prístup všetci občania. Používanie pojmu "stavba, ktorá je účelovo určená na užívanie osobami so zdravotným postihnutím", v súčasnom znení zákona preto považuje za diskrimináciu.
Ministerstvo výstavby v reakcii pre TASR uviedlo, že návrh stavebného zákona je výsledkom spoločnej práce zástupcov verejnej správy, samosprávy, akademickej obce a odborníkov z praxe. "Túto problematiku budú v rámci stavebného zákona riešiť vykonávajúce vyhlášky k zákonu, ktorých prípravu budeme konzultovať so všetkými zainteresovanými subjektmi," povedala Gabriela Jarošová z tlačového oddelenia rezortu.