Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Dodávky plynu cez Slovensko idú presne podľa plánu, nemáme žiadne prerušenia.
Tak ubezpečoval vo štvrtok slovenskú verejnosť premiér Robert Fico, ktorý bol na kontrole v SPP.
Premiér vytkol Ukrajine sankčný zákon proti Rusku, ktorý vo štvrtok prijal tamojší parlament. Tvrdí, že nám môže poškodiť, pretože pripúšťa aj možnosť, že by sa prerušil tranzit plynu cez Ukrajinu.
„Situácia na Ukrajine nás mimoriadne vyrušuje. Nemôžeme dnes vylúčiť scenár z roku 2009, keď sa odstavili dodávky plynu cez Slovensko,“ varuje premiér.

O čo konkrétne ide?
Fico znova útočil na Ukrajinu.
Povedal, že je „zvláštne, ak krajina, ktorá má asociačnú dohodu s Európskou úniou, robí jednostranné kroky, aj keď zatiaľ formálne, ktoré ohrozujú záujmy členských štátov vrátane Slovenska“.
Pripomenul, že my sa snažíme Ukrajine pomôcť a od septembra spustíme reverzný tok plynu na východ.
„Žiadna spravodlivosť v zahraničnej politike neexistuje a môžem vám dať milión príkladov, čo sa dnes deje vo svete. My sa vieme správať solidárne, ale predovšetkým si musíme sledovať svoje vlastné záujmy,“ dodal premiér.
Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, brzdí Ficove vyjadrenia.
Vysvetľuje, že nový ukrajinský zákon automaticky nespúšťa sankcie. „Len dáva rade národnej bezpečnosti, vláde a prezidentovi kompetencie uplatniť ich, pokiaľ si to bude vyžadovať situácia,“ hovorí Duleba.
„Ak by akákoľvek zodpovedná vláda bola v situácii, v akej je vláda Ukrajiny, teda v situácii de facto vojny so susednou krajinou, zvažovala by využitie všetkých možností. Ja si myslím, že aj naša vláda by mala uznať právo vlády Ukrajiny chrániť verejný záujem Ukrajiny,“ povedal Duleba.
Poslanec Martin Chren podotýka, že aj u nás platí, že v prípade hospodárskej mobilizácie má štát veľmi silné kompetencie ovládať strategické zdroje a siete.
Ficova vláda ich vložila do zákona v reakcii na minulú plynovú krízu.
Expremiér za SDKÚ Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre SME hovoril, že Fico je s veľkou pravdepodobnosťou až istotou skôr na strane Ruska než Ukrajiny.
Povedal tiež, že premiér svojimi výrokmi o sankciách a škode pre Slovensko škodí reputácii štátu a znižuje jeho dôveryhodnosť.
Fico vo štvrtok reagoval, že ho nikto nebude poučovať o medzinárodnej politike „a najmä nie taký politik, ktorý súhlasil s preletom bombardovacích lietadiel NATO, ktoré zabíjali civilistov v Srbsku.“
„Ak je tu konflikt, nech sa rieši inými metódami, ako nezmyselnými trojstrannými sankciami, ktoré poškodzujú ekonomiku všetkých.“
Aké máme zásoby plynu
Aj v prípade scenára, že by došlo k odpojeniu dodávok plynu z Ukrajiny na Slovensko, je naša krajina podľa premiéra schopná zabezpečiť dodávky plynu cez iné trasy.
Plyn budeme dovážať z Česka a Rakúska.
„Máme dva reverzné body na západnej hranici, ktoré nám umožňujú doručiť na územie Slovenska toľko plynu, koľko potrebujeme na svoju vnútornú spotrebu,“ ubezpečoval premiér.
Gazprom má totiž stále zmluvnú povinnosť dodávať plyn slovenskému SPP.
Podľa Fica je otázkou niekoľkých dní, keď budeme mať úplne naplnené zásobníky. Pri najhoršom scenári, že by bola tuhá zima, nám plyn bez ďalších dodávok vydrží tri mesiace. Inak štyri až päť mesiacov.
„Neobával by som sa, že by nebol dostatok plynu na Slovensku,“ potvrdil šéf Eustreamu Tomáš Mareček.
Zatiaľ však nemôžeme počítať s prípadnou pomocou Poľska či Maďarska.
Plynovod z Poľska bude najskôr hotový o tri roky. V prípade Maďarska sa čaká, kým sa dokončia práce na maďarskej strane.
Konflikt sa zatiaľ nepremietol do cien plynu na burze, ktoré ovplyvňujú ceny pre domácnosti či firmy. Šéf SPP Štefan Šabík povedal, že s Gazpromom už rokujú o cenách na rok 2015.
„Naším cieľom je, aby sme vyrokovali závislosť nie na olejových vzorcoch, ale na cene, ktorá je na medzinárodných burzách.“ Pripustil, že situácia na Ukrajine rokovania trochu komplikuje.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu