Ani spoločnosti, ktoré robia priamy výkup nehnuteľností nezoberú všetko. Nepredali by.
Dôvodom rastúceho záujmu o priamy výkup nehnuteľnosti je najmä to, že pribúda ľudí, ktorých do toho dotlačia finančné ťažkosti a už im nevie alebo nechce vypomôcť ani rodina, ako bolo kedysi tradíciou.
Predaj nehnuteľností v horších lokalitách je zároveň z roka na rok ťažší.
„Najčastejším prípadom predaja nehnuteľností na výkup sú klienti, ktorí majú finančné ťažkosti, dlhodobo nesplácajú hypotekárny úver, majú exekúcie a hrozí im dražba alebo nehnuteľnosti sú v horšom technickom stave a v zlej lokalite,“ opisuje situáciu Jozef Tomčo, riaditeľ spoločnosti Cassovia Realitas v Košiciach.
Rýchlo, no menej
Výkup nehnuteľností serióznou firmou pritom garantuje zaslanie peňazí do pár dní, čo je najčastejším dôvodom, prečo ľudia využívajú túto službu.
Daňou je nižšia cena, za ktorú predajú. Vo všeobecnosti to môže byť približne 80 až 85 percent trhovej.
Čítajte aj: Predávate? Vyberajte.
„Stanovenie ceny prebieha individuálne, najdôležitejšie faktory ktoré hodnotíme sú poloha, technický stav nehnuteľnosti a riziko obchodu. Berie sa tiež do úvahy napríklad koľko má klient napríklad exekúcií, úverov a aké sú ďalšie riziká, ktoré môžu nastať,“ odpovedá na otázku, ako sa určuje cena, Tomčo.
Rozdiely
Základným rozdielom pri výkupe nehnuteľnosti od bežného sprostredkovania predaja je ten, že pri priamom výkupe nehnuteľnosti odkúpi nehnuteľnosť priamo spoločnosť, ktorá sa výkupom priamo zaoberá.
V porovnaní s klasickým predajom nie je potrebné zaoberať sa zadávaním inzerátov, rovnako odpadajú aj obhliadky a vybavovanie úveru, ak ho kupujúci potrebuje.
„Pri sprostredkovaní funguje realitný maklér ako agent predávajúceho. Pri výkupe je výkupca, hoci aj realitný maklér, kupujúci,“ vraví Martin Čapo z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
„Priamy výkup je činnosť, ktorej sa v menšej či väčšej miere venujú aj realitné kancelárie. Robia výkup nehnuteľností v mieste svojej pôsobnosti,“ hovorí Marek Grajcarík z TopReality.sk.
Okrem realitných kancelárii existujú spoločnosti, ktorých jadro podnikateľskej činnosti tvorí práve priamy výkup. Na internete je možné nájsť veľa odkazov smerujúcich na odkúpenie nehnuteľnosti.
Spoločnosti spolupracujú s advokátskou kanceláriou, prípadne sú právne služby priamo v portfóliu činnosti spoločnosti, ktorá výkup robí. „Toto spojenie je nevyhnutné z dôvodu častých exekúcií, dražieb a zadlženia vykupovaných nehnuteľností,“ dodáva Grajcarík.
Tak ako v iných odvetviach, aj pri výkupe je základom odbornosť, profesionalita a komunikácia.
A tiež dobré skúsenosti a odporúčania, s ktorými sa však každý nepochváli.
Nezoberú všetko
S výkupom nehnuteľností sú však podľa Jaroslava Janka zo spoločnosti Living spoločnosti čoraz opatrnejšie.
„Doba, kedy sa nehnuteľnosti kupovali za zlomok ich skutočnej hodnoty je dávno preč a preto aj investičný výkup nehnuteľností prebieha skôr na úrovni projektov novostavieb bytových domov,“ hovorí. „Niekoľko väčších realitných kancelárií disponuje kapitálom, ktorý príležitostne investujú do zvlášť zaujímavej nehnuteľnosti, ale s takýmto postupom sa stretávame len veľmi sporadicky,“ dodáva Janko.
Ani vykupujúce spoločnosti tak neberú všetko, čo sa im ponúkne.
„Nakoľko nemáme záujem o výkup v lokalitách, v ktorých je nízky dopyt po nehnuteľnostiach, najviac nás limituje lokalita, kde sme ochotní uskutočniť výkup. A tiež technický stav nehnuteľností, opisuje prax v Cassovia Realitas Košice Tomko.