Mnoho detí si nemusí uvedomiť, kde sú hranice medzi tým, čo si môžu dovoliť a čo už nie. A to tak voči učiteľom, ako aj voči spolužiakom.
Školské poriadky preto v posledných rokoch riešia, ako zakročiť voči dieťaťu, ktoré šikanuje svoje okolie.
„Žiakovi je zakázané zúčastňovať sa na šikanovaní,“ píše sa napríklad v školskom poriadku Základnej školy na Mierovej ulici v Bratislave.
Za šikanovanie majú žiaci tejto školy automaticky zníženú známku zo správania na trojku.
Niektoré školy šikanovanie špecifikujú aj užšie. „Na vyučovaní, počas prestávok aj v mimovyučovacom čase je zakázaná akákoľvek forma šikanovania spolužiaka alebo skupiny spolužiakov akýmkoľvek spôsobom, teda fyzicky, slovne, zastrašovaním, krádežou a poškodzovaním vecí, manipulatívne, zosmiešňujúcimi a ponižujúcimi príkazmi,“ píše sa v školskom poriadku ZŠ s MŠ Čadca – Horelica.
Škola v školskom poriadku upozorňuje, že pri podozrení, že naplní šikanovanie skutkovú podstatu priestupku, nahlasujú to polícii a orgánu sociálno–právnej ochrany.
Za priestupok bez peňazí
Spáchanie priestupku je pritom od februára postihované aj pozastavením výplaty prídavku na dieťa, pri opakovanom spáchaní až jeho odňatím.
Ak „maloleté nezaopatrené dieťa, na ktoré sa oprávnenej osobe (pozn. red. zvyčajne rodič) vypláca prídavok a príplatok k prídavku, spáchalo priestupok“, rozhodne platiteľ o určení osobitného príjemcu prídavku.
Tým je zvyčajne obec, ktorá za peniaze nakupuje dieťaťu potrebné veci.
Ak ale dieťa spácha počas troch mesiacov ďalší priestupok, prídavok úrad práce odoberie.
Presmerovanie alebo odobratie prídavku za priestupok sa týka aj dieťaťa, ktoré ešte nedovŕšilo 15 rokov, a teda nie je priestupkovo zodpovedné.
Samozrejme pozastavovanie alebo odoberanie prídavku na dieťa sa netýka iba priestupku, ktorým je šikanovanie.
A samozrejme sa nejde len o priestupky spáchané na území školy, alebo zahrnuté v školských poriadkoch, ale aj kdekoľvek inde.
Priestupky sú rôzne
Pritom priestupkami sú aj konania, o ktorých by ste to nemuseli predpokladať. Ak napríklad vaše dieťa bude doma počúvať príliš hlasno v noci hudbu, prípadne si spraví hlučný žúr a prípad bude riešiť polícia, automaticky sa z jeho činov stáva priestupok.
Priestupkami sú samozrejme aj tie činy, ktoré sú už závažnejšie a deti nimi nielen niekoho vyrušujú, ale aj ničia či škodia.
V prípade, že dieťa niekto prichytí, ako robí neporiadok na verejných priestranstvách, sprejuje budovy, ale aj v prípade, že na zastávku autobusu vylepí plagáty či reklamu.
Ak niekto prichytí vaše dieťa, že úmyselne poškodilo, znečistilo alebo odstránilo, či zakrylo turistickú značku alebo iné orientačné zariadenie, tiež ide o priestupok.
Nájsť u dieťaťa na verejne prístupných miestach nôž, dýku, bodák, ale aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví (nie v prípade, ak to bude súčasť historického alebo národného kroja), sa tiež nevypláca.
Ak si vaše dieťa spraví ohňostroj, či bude búchať petardy inokedy ako na Silvestra, môže sa to považovať za priestupok.
Dieťa pácha priestupok aj vtedy, ak inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví. Alebo ak niečo ukradne či zničí. Prípadne šoféruje bez vodičského preukazu.
Neprípustné sú aj schválnosti, hrubé správanie, nepravdivé obvinenia z priestupku a iné.
Za močenie prišli o prídavky
Od februára tohto roka úrady práce riešili skoro tisíc priestupkov odobraním prídavku na dieťa alebo určením osobitného príjemcu
Koľkí prišli o prídavky pre priestupky detí od februára
- 771 rozhodnutí o určení osobitného príjemcu
- 33 rozhodnutí o odňatí prídavku z dôvodu opakovaného spáchania priestupku
- 106 rozhodnutí o odňatí prídavku, ak počas určenia osobitného príjemcu dieťa spáchalo priestupok
Za aké priestupky najčastejšie brali prídavky
- Priestupky proti verejnému poriadku,
- vzbudzovanie verejného pohoršenia – močenie na verejnosti, urážlivé správanie voči spoluobčanom,
- znečisťovanie verejného priestranstva, používanie
- pyrotechniky na verejnom priestranstve,
- pytliactvo – lov rýb bez
- rybárskeho lístka,
- priestupky proti bezpečnosti cestnej premávky – jazda bez vodičského preukazu,
- požívanie alkoholu pred
- dovŕšením plnoletosti,
- drobné krádeže,
- poškodzovanie cudzej veci a cudzieho majetku.
Zdroj: UPSVaR SR