Banky sa bijú o zákazníka najmä pri refixovaní starých úverov. Ak sa vám končí viazanosť starej úrokovej sadzby, je pravdepodobné, že nový úrok bude nižší. Ak by ste sa opýtali v konkurenčnej banke, možno ponúknu ešte nižší.
Mnohí sa nechajú zlákať na nízke úrokové sadzby, nie vždy však zvážia riziká. Nie všetci sú totiž natoľko bonitní, aby im banka ponúkla nízku úrokovú sadzbu, pri rovnakých podmienkach, ako majú v súčasnosti.
Ak majú dnes do splatenia úveru napríklad 15 rokov, aby dosiahli čo najnižšiu splátku, súhlasia aj s dlhším obdobím splácania, aj 20 rokov.
„Ak si splatnosť predĺžite, tak refinancovanie so zámerom ušetrenia peňazí stráca zmysel. A to aj napriek získanému nižšiemu úroku,“ tvrdí Maroš Ovčarik z portálu FinančnáHitparáda.sk.Dôvodom totiž je, že prvé roky splácate hlavne úroky, istinu v nižšej miere.
Najlepšou alternatívou refinancovania je, ak si pri nižšom úroku zostatkovú splatnosť ešte skrátite. Splátka ostane tá istá ako pri pôvodnej hypotéke s vyšším úrokom, ale hypotéku splatíte skôr a ušetríte.
Aby ste zbytočne neprerábali a nezadlžovali sa, je vhodné refinancovať len zostatok pôvodnej hypotéky.
Či sa bankám podarí eliminovať hypotekárnu turistiku je otázne, najmä z dôvodu stále klesajúcich úrokov. Banky sa o to však pokúšajú. Katarína Habodászová zo spoločnosti Hypocentrum, ktorá sprostredkúva hypotéky viacerých bánk, ako príklad uvádza aktuálnu ponuku Tatra banky.
Tá ponúka úrok o percento nižší počas celej splatnosti, ak si hypotéku zafixujete na päť rokov. Chce si takýmto spôsobom zafixovať klienta na dlhšie, ako len na prvé obdobie fixácie.
Banka sa nenechá oklamať
Keď žiadate o novú hypotéku alebo refinancujete starú, treba sa pripraviť na to, že všetko nemusí ísť hladko:
- v niektorých prípadoch sa pripravte na dlhšie schvaľovacie lehoty,
- môže sa stať, že banka nebude akceptovať hodnotu nehnuteľnosti zo znaleckého posudku. Môže sa to stať v prípade, keď znalecký posudok nevypracuje jej znalec. Prípadne, ak už má negatívnu skúsenosť s daným znalcom a s nadhodnocovaním nehnuteľností,
- ak sa rozhodujete medzi bankami, nemali by ste prihliadať len na samotný úrok, ale aj na poplatky pridružené k hypotéke. Niektoré banky dajú aj o percento či viac nižší úrok, ale len za podmienky, že si klient otvorí v danej banke účet, presmeruje mzdu, zriadi napríklad kreditnú kartu, zriadi si všetky poistenia ponúkané bankou (poistenie úveru, nehnuteľnosti či domácnosti). V konečnom dôsledku nemusia byť tieto poistenia práve najlepšie a najlacnejšie na trhu a ak si zrátate náklady, môžete prísť na to, že nič neušetríte, pretože ušetrenú sumu vložíte do poplatkov za produkty, ktoré nechce, ale ich musíte mať, alebo ich dokonca ani nepotrebujete,
- pri hypotéke so štátnou podporou pre mladých treba myslieť na to, že refinancovanie nie je možné urobiť skôr ako po štyroch rokoch splácania hypotéky, keďže by inak klient prišiel o už vyplatený štátny príspevok. Odporúča sa v tomto prípade fixovať úrok radšej na 5 rokov – teda presne toľko, na aké obdobie je ŠPM priznaný – aby sa nestalo napríklad pri trojročnom fixe, že sa úrok zmení aj smerom nahor a refinancovať ešte nemôžete a rok musíte splácať zvýšený úrok bez možnosti zmeny banky za lepších podmienok.
Zdroj: FinančnáHitparáda.sk