S pochybeniami sa podľa prieskumu stretla takmer štvrtina ľudí, sťažnosť podala len pätina z nich.
BRATISLAVA. Aj keď sa výdavky na zdravotnú starostlivosť u nás za posledné desaťročie zdvojnásobili a podľa OECD už prekročili dvetisíc dolárov na hlavu ročne, ľudia s jej kvalitou spokojnejší nie sú.
Naznačujú to výsledky eurobarometra, ktoré Európska komisia zverejnila v lete.
Spokojnosť s naším zdravotníctvom vyjadrila v prieskume z decembra minulého roka presná polovica z tisícky respondentov, ktorí mali viac ako 15 rokov. V roku 2009 na rovnakú otázku odpovedalo priaznivo 53 percent.
Až 55 percent Slovákov si dnes myslí, že zdravotná starostlivosť u nás je horšia ako v ostatných krajinách Európskej únie. Obyvatelia Slovenska sú tak k úrovni nášho zdravotníctva kritickejší ako vo väčšine krajín Únie, kde je v priemere spokojných až 71 percent.
Skepsa však u nás nie je najväčšia. V Rumunsku, Grécku a Bulharsku nedosahuje spokojnosť ľudí so zdravotnou starostlivosťou ani 30 percent. Naopak v Belgicku si ju pochvaľuje 97 percent ľudí.
Či je postoj našich pacientov spravodlivý, sa dá posúdiť ťažko, myslí si analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar.
„Keďže nedostatočne meriame a zverejňujeme kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nedokážeme vierohodne posúdiť, či sa naše zdravotníctvo naozaj reálne zhoršilo, tak ako to naznačujú prieskumy,“ vraví.
Upozorňuje, že kritickejšie odpovede mohla podmieniť aj otvorenejšia diskusia o kvalite zdravotníctva napríklad na blogoch.
S vekom sa menia nároky
Najspokojnejší so zdravotnou starostlivosťou u nás sú ľudia nad 65 rokov. Deväť percent z nich ju považuje za veľmi dobrú a ďalších 46 percent za skôr dobrú.
K podobným záverom dospeli v nedávnom prieskume aj zdravotné poisťovne. Kritickejší pohľad mladších ľudí Zachar prisudzuje ich väčšej náročnosti a scestovanosti.