SME

IUR: Stavebný zákon praje viac politikom než stavebníkom

Obecní poslanci budú môcť likvidovať konkurenciu medzi developermi. Nezmyselné hlboké podzemné garáže predražia stavbu. Hovorí to Juraj Suchánek z Inštitútu urbánneho rozvoja.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja má pred sebou mimoriadne ťažkú úlohu. Kvalifikovane spracovať tisícky pripomienok k návrhu stavebného zákona nie je ľahká úloha.Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja má pred sebou mimoriadne ťažkú úlohu. Kvalifikovane spracovať tisícky pripomienok k návrhu stavebného zákona nie je ľahká úloha. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FREEIMAGES.COM)

K návrhu stavebného zákona sú tisícky pripomienok, aj tých zásadných. Týkajú sa veľkých aj malých investorov. Vrátane občanov. O niektorých z nich hovoríme s Jurajom Suchánkom z Inštitútu urbánneho rozvoja.

Čo považujete za najhorší prešľap v návrhu zákona?

"Návrh sa pripravoval veľmi dlho. Napriek tomu neprináša nič nové, čo by bolo užitočné. Je to vlastne premrhaná príležitosť, veď mohli byť prijaté nové mechanizmy, ktoré by naozaj urýchlili výstavbu, konania, presunuli viac zodpovednosti napríklad na projektantov. Alebo sa mohli zapracovať nové postupy, ktoré sa používajú v zahraničí. Do návrhu sa dostali body, ktoré ministerstvo prezentovalo ako kľúčové, napríklad vznik zastavovacieho plánu. Mal uľahčiť výstavbu, ale v konečnom dôsledku proti zastavovaciemu plánu smerujú aj naše pripomienky aj pripomienky ďalších subjektov."

SkryťVypnúť reklamu

Zastupujete najmä developerov, preto sa vás zastavovacie a územné plány bytostne dotýkajú. Ako by to teda malo podľa vás v návrhu byť?

"Pri plánovaní by malo zavážiť čo najviac odborných rozhodnutí a čo najmenej politických. Ministerstvo síce na jednej strane deklarovalo, že snahou návrhu je zaviesť čo najväčšiu odbornosť, na druhej strane sa zavádzajú procesy, ktoré sú viac či menej politické. Zastavovací plán má nahradiť územné konanie, v konečnom dôsledku ho však musí schváliť obecné zastupiteľstvo. To vnáša politický prvok do rozhodovania. Zoberme hypoteticky situáciu: existuje územný plán zóny s veľmi jasnými podmienkami a investor ide stavať. Vznikne však potreba spraviť zastavovací plán. Opäť sa teda musí vstúpiť do procesu tvorby územného plánu, znovu sa schvaľuje. S tým sú spojené veľké finančné náklady a na konci to bude zasa len o tom, ako poslanci zahlasujú. Dlhoročná príprava zastavovacieho plánu môže byť zmarená tým, že investičný zámer nebude v danej chvíli politicky vhodný. Všetko sa zastaví. Či už bude príprava zastavovacieho plánu financovaná obcou, alebo majiteľom pozemkov, preinvestované peniaze v tom prípade vyjdú navnivoč."

SkryťVypnúť reklamu

V návrhu zákona sa definuje index zastavanej plochy. Vo vašich pripomienkach píšete, že to oproti súčasnosti predraží stavby. Ako?

"Napríklad v súčasnom územnom pláne Bratislavy sa presne špecifikuje, čo je zastavaná plocha a index zastavanej plochy. Píše sa tam, že ide o pôdorysný priemer nadzemných podlaží. Ráta sa prízemné a z tých nadzemných tie, ktoré majú najväčší pôdorys. Pri povoľovaní stavieb naozaj záleží na tom, ako stavba vyzerá nad zemou, či zostane okolo nej zeleň alebo nejaké verejné priestranstvo. V novom návrhu je index zastavanej plochy definovaný tak, že sa zohľadňujú aj podzemné podlažia. V praxi napríklad podzemné garáže často presahujú obvod nadzemnej stavby. Verejnosť to nevníma, pretože nad nimi býva trávnik, verejné priestranstvá, chodníky, môže tam byť dokonca parčík. Index zastavanej plochy určuje, koľko plochy z pozemku môže byť zastavané. Ak sa v ňom zohľadní aj podzemná plocha, nebude možné ju pri naplnení indexu spraviť väčšiu ako má budova nad zemou. Na to, aby developer mohol postaviť dostačujúci počet parkovacích miest, bude musieť ísť hlbšie do zeme. Tam kde dnes stačí ísť jedno, dve podzemné podlažia, bude nutné urobiť tri aj štyri. A to je náročnejšie na použité technológie, hydroizolácie a podobne. To stavby predraží."

SkryťVypnúť reklamu

Politické rozhodnutia sa podľa vás vnášajú aj do rozhodovaní o stavebnej uzávere...

"To je dnes štandardným konaním, ktoré vlastníkovi dotknutých pozemkov dáva určité práva. Po novom má stačiť, keď stavebnú uzáveru vyhlási obec či mesto všeobecne záväzným vyhlásením. Postačovať bude len to, že v tom čase obstaráva územný plán alebo územný plán zóny – návrh stanovuje, v akom štádiu prípravy to možno spraviť. Opäť sa teda do odborného rozhodovania vkladá politický prvok. O tom, ktoré pozemky budú postihnuté stavebnou uzáverou, kým nebude hotový územný plán, rozhodnú poslanci pri schvaľovaní VZN-ka. Vlastník pozemku nebude môcť nijako v tomto procese reagovať."

No na druhú stranu to predsa môže byť užitočné. Máme veľa prípadov, kedy sa stavia pod zosuvmi pôdy, blízko trate a na iných nevhodných miestach. Niektorí investori robia lobistický tlak, aby aj na takých miestach mohli stavať. Ako to spraviť inak?

SkryťVypnúť reklamu

"Obec presadí uzáveru, ale nech to je v rámci štandardného konania. My sa obávame toho, že toto bude slúžiť v iných prípadoch, ako ste opísali. Môže sa to stať nástrojom na elimináciu konkurenčného boja, keď skupina poslancov môže rozhodnúť o tom, že na týchto pozemkoch sa stavať nebude a na iných môže. Stavebnú uzáveru nemusí obec určiť na celé územie, kde sa tvorí územný plán, ale bude sa to dať len na niektoré jeho časti. To je veľká selekcia, na ktorú budú mať politici právo."

Pozerali ste v združení návrh len z pohľadu veľkých investorov alebo tam vidíte aj niečo, čo skomplikuje život aj tým menším a dotkne sa to napríklad občianskej výstavby?

"Ministerstvo sa podľa nás nešťastne vysporiadalo s riešením čiernych stavieb. Pôvodný návrh zákona - predstavený verejnosti v roku 2013 - rátal s generálnym pardonom pre stavby postavené do roku 1976. Všetky stavby postavené do tohto dátumu mali byť považované automaticky za legálne, či už mali alebo nemali povolenie. V poslednom návrhu je to september 1997. Nevieme, odkiaľ sa tento dátum zobral a prečo niekto, kto si postavil napríklad chatu v auguste 1997 ju má mať ešte automaticky legálnu a kto to spravil o mesiac neskôr, ten už bude mať čiernu stavbu a má len rok na to, aby si ju zlegalizoval, inak mu ju môžu zbúrať, pretože dodatočne ju už nezlegalizuje. Stavebný zákon, ktorý teraz platí, platí od roku 1976. Pôvodný termín teda má logiku. K tejto zmene predložili pripomienku viacerí, nielen my. No nájdu sa aj iné veci, ktoré ovplyvnia občiansku výstavbu. V súčasnosti je to napríklad zaužívané tak, že keď sa stavia rodinný dom a počas výstavby zistíte, že potrebujete, povedzme, zväčšiť okno v kúpeľni alebo zvýšiť či znížiť parapet, spravíte to a na konci stavby to riešite zmenou stavby pred dokončením a odsúhlasí sa to pri kolaudácii. Po novom to tak nepôjde. Ak sa počas stavby zmení vzhľad fasády, mala by sa zastaviť stavba, požiadať o jej zmenu pred dokončením, uskutoční sa štandardný proces stavebného konania a pokračovať bude možné až po získaní stavebného povolenia."

SkryťVypnúť reklamu

Získali ste pozvánku z ministerstva dopravy a výstavby na rokovanie o vašich pripomienkach. S čím idete na rokovanie?

"Chceme prezentovať pripomienky ohľadne zastavovacích plánov a stavebnej uzávery, no máme aj veľa ďalších technických pripomienok, ktoré by spresnili stavebné konanie a podobne. V návrhu je totiž veľa formulácií, ktoré nie sú v súčasnosti jednoznačné. Ide napríklad o vetné konštrukciu typu, ak sa jeden úrad nevyjadrí, ďalší nemusí prihliadať na jeho vyjadrenie. Pritom jednoznačnejšie je, ak sa jeden úrad nevyjadrí, ďalší na to neprihliada a musí konať ďalej... a podobne. A tiež chceme upozorniť na to, že pri príprave zákona nebol braný do úvahy celý proces výstavby. Stále zostáva odčlenené posudzovanie vplyvov na životné prostredie, ktoré rieši ministerstvo životného prostredia. To pripravuje novelu zákona o posudzovaní vplyvov a ministerstvo dopravy zasa osobitne stavebný zákon. Európska únia odporúča, aby sa konania, ak je to možné, spájali do jedného. A v tomto prípade sa tak nedeje. Naozaj nevieme dôvod, prečo sa neumožní, aby sa posudzovanie vplyvov na životné prostredie stalo súčasťou územného konania. Šetrilo by to čas. Pri súčasnom sprísnení posudzovania vplyvov akákoľvek zmena v dokumentoch pre stavebné konanie znamená návrat k opätovnému posúdeniu vplyvov na životné prostredie a teda na začiatok celého procesu."

SkryťVypnúť reklamu

Je to jeden z ďalších pokusov o nové znenie zákona. Ako vidíte osud tohto návrhu?

"Neviem povedať. To čo však viem je to, že ministerstvo dopravy má pred sebou mimoriadne ťažkú úlohu. Od rôznych subjektov bolo vznesených viac ako 2 300 pripomienok, viac ako 1 100 zásadných. Toto kvalifikovane spracovať nie je ľahká úloha."

S kým sme hovorili

Ing. Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja od septembra 2012.

  • Absolvoval Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2001 začalsuchanek--120x90.jpg svoju kariéru v neziskovej organizácii P-MAT, n.o. ako pracovník na civilnej službe, neskôr ak vedúci oddelenia marketingu a fundraisingu. Od roku 2009 do roku 2012 bol riaditeľom P-MAT, n.o.

Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) je nezisková organizácia, ktorá od roku 2010 združuje rôzne profesie pôsobiace v oblasti urbánneho rozvoja a tvorby krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
  • Poslaním IUR je vytvorenie partnerského vzťahu medzi verejnosťou, vládnymi inštitúciami, samosprávami a developerským odvetvím, založeného na vzájomnej dôvere a porozumení.
  • Cieľom IUR je najmä snaha o vybudovanie vyváženého, dobre naplánovaného a trvale udržateľného rozvoja miest a obcí a podpora ústretového a efektívneho stavebného rozvoja.
  • Svojimi aktivitami sa IUR snaží aktívne vstupovať aj do legislatívnych procesov a vytvárania korektného právneho prostredia.

(ht)

Autor: Halka Tytykalova

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (5. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 291
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 518
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 200
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 043
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 092
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 581
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 870
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 371
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 583
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 55 128
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 473
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 011
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 891
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 391
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 645
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 583
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 55 128
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 473
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 011
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 891
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 391
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 645
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu