Únia rozhodne o Rusku do piatka, trestať môže aj Šojgua
LONDÝN, BRATISLAVA. Prišiel s tým poradca britského premiéra Davida Camerona.
Ruským bankám podľa neho treba zablokovať prístup k medzinárodnému bankovému platobnému styku SWIFT, čo je pre Rusko jeden z najdôležitejších spôsobov napojenia sa na medzinárodný finančný systém.
Únia chce do piatka sprísniť sankcie voči Rusku v reakcii na postup ruských jednotiek na Ukrajine.
Týkať by sa mali obranného priemyslu, finančného sektora a technológií s dvojitým využitím v civilnom aj vojenskom priemysle.
Podľa agentúry Bloomberg by odpojenie od SWIFT malo byť súčasťou prerokovávaného balíka.
O nových sankciách Únie voči Rusku bude počas stredy rokovať aj slovenská vláda na čele s premiérom Robertom Ficom, ktorý si na víkendovom summite vyhradil právo sankcie vetovať.
Irán nemal peniaze z ropy
Systém SWIFT
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) je nezávislá spoločnosť so sídlom v belgickom La Hulpe,
založili ju v roku 1973 európske a severoamerické banky, aby mohli komunikovať banky a finančné inštitúcie medzi sebou o finančných transakciách,
dnes je na SWIFT napojených viac než 10-tisíc užívateľov z 214 krajín sveta,
SWIFT sledovali podľa Edwarda Snowdena aj americké tajné služby NSA.
Rusku by odpojenie od SWIFT nebolo jedno.
Podľa Chrisa Weafera, zástupcu poradenskej firmy Macro Advisory by toto opatrenie výrazne posilnilo doterajšie sankcie a mohlo by pre Rusko znamenať prerušenie zahraničného obchodu.
„Vylúčenie zo systému SWIFT by síce nezablokovalo veľké obchody, ale spôsobilo by značné problémy v zahraničnom platobnom styku a tým by narušovalo obchodné transakcie,“ skonštatoval Weafer podľa agentúry Bloomberg.
Ak by bankám zablokovali prístup k systému SWIFT, nemohli by sa ich peniaze pohybovať medzi ďalšími bankami a finančnými inštitúciami. To by malo enormné dôsledky.
Európska únia už raz toto opatrenie použila, keď zaviedla sankcie voči Iránu v marci 2012.
V Iráne vtedy skolaboval zahraničný obchod, krajina nemohla prijímať platby za predávanú ropu, Iránci v zahraničí nemohli podporovať svojich príbuzných, ktorým posielali peniaze.
Netransparentné platby
„To, že si iránske banky nemohli vymieňať platby s bankami po celom svete, spôsobilo zrútenie mnohých bankových väzieb a obchodných vzťahov,“ povedal vtedy pre agentúru AP člen výkonného výboru Iránskej obchodnej rady v Dubaji Morteza Masumazadeh.
„Bol to mimoriadny a bezprecedentný krok pre SWIFT,“ hovoril aj šéf firmy Lázaro Campos.
Neskôr však iránske banky našli podľa Wall Street Journal spôsob, ako sankcie obísť, a komunikovali s ostatnými inštitúciami tradične cez telefón či cez e-maily.
Rusko verí, že tento krok Únia neprijme. „Dúfam, že k zablokovaniu systému SWIFT nedôjde, pretože by to prinieslo obrovské problémy,“ povedal pre Handelsblatt Gennadij Melikjan z ruskej Sberbank.
Podľa Richarda Reida z univerzity v škótskom Dundee by takáto izolácia mohla viesť k tomu, že veľká väčšina ruských peňažných tokov by nebola transparentná, čo by mohlo v budúcnosti skomplikovať zavedenie ďalších sankcií voči Moskve.