Vyše milióna slovenských seniorov začiatkom budúceho roka zažije veľké sklamanie. Riadne starobné dôchodky sa v januári zvýšia iba o štyri eurá a 90 centov 5,20 eura.
Štatistický úrad včera doplnil rovnicu na výpočet valorizácie, keď zverejnil poslednú neznámu – údaj o raste miezd v prvej polovici roka.
Dalo sa to čakať, ceny klesli
„S klesajúcou valorizáciou starobných dôchodkov zápasíme už tretí rok. Situáciu chápeme,“ reagoval predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky.
Dalo sa to čakať. Štatistici už v júli informovali, že ceny za prvý polrok klesli o jednu desatinu percenta. A tento ukazovateľ je podstatne dôležitejší ako vývoj priemernej mzdy.
V budúcom roku sa deflácia nulový rast cien podpíše pod valorizáciu dôchodkov až 70 percentami.
Vláda Roberta Fica (Smer) na podnet Jednoty dôchodcov navrhuje zvýšiť vianočný príspevok.
Bude aspoň na darčeky
Návrh zákona, ktorý parlament prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní, predpokladá, že poberatelia najnižších penzií v decembri dostanú rovných sto eur.
„Napriek skutočnosti, že sa predpokladá nižšia valorizácia dôchodkových dávok, je zabezpečené posilnenie kúpyschopnosti dotknutých skupín dôchodcov počas vianočného obdobia,“ povedal hovorca ministra práce Michal Stuška.
V tomto roku sa starobné penzie zvýšili o 8,80 eura. V budúcnosti sa miera valorizácie môže znova znížiť.
Váha vstupných údajov sa z roka na rok mení v neprospech vývoja miezd. A ani nie onedlho, už od roku 2018, by podľa dnes platného zákona bola jediným zdrojom výpočtu takzvaná dôchodcovská inflácia. Teraz dosiahla nulovú hodnotu.
Ako sa valorizácia vypočíta
Mechanizmus valorizácie
Od minulého roka sa civilné dôchodky jedného druhu zvyšujú o rovnakú sumu.
Zákon o sociálnom poistení rozlišuje niekoľko druhov dôchodkov. Okrem toho robí rozdiel aj medzi celými
dávkami a takými, ktoré sa pre súbeh s inou penziou krátia na polovicu.
Vstupné údaje
Ako veľmi sa dôchodky zvýšia, vyplýva z kombinácie údajov Štatistického úradu a Sociálnej poisťovne.
Spotrebiteľské ceny za prvý polrok klesli o 0,1 percenta a priemerná mzda v krajine za ten čas vzrástla o 4,4 percenta.
Váha týchto údajov sa postupne mení. Kým z vývoja nulového rastu cien sa v budúcom roku vezme do úvahy 70 percent, rast miezd bude mať váhu 30 percent. Na valorizáciu sa použijú pomerné hodnoty.
Výpočet
Keď sa tieto čísla sčítajú, vyjde priemerná miera valorizácie: 1,32 percenta.
Suma, o ktorú sa dôchodky zvýšia, zodpovedá týmto percentám z priemernej penzie príslušného druhu k 30. júnu 2014 podľa údajov Sociálnej poisťovne.
Výsledok sa zaokrúhľuje na desať centov nahor.
Výsledky výpočtu oficiálne potvrdí opatrenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. V Zbierke zákonov musí vyjsť do 31. októbra.