Médiá sa odchodu ľudí zatiaľ neboja.
BRATISLAVA. Finančná skupina Penta v utorok oznámila kúpu vydavateľstiev 7 Plus a Trend Holding. Informáciu ako prvý priniesol portál Omédiách.com.
Penta nechce prezradiť, za koľko ich kúpila, v oboch vydavateľstvách získala stopercentný podiel cez holandskú spoločnosť V3 Media Holdings Limited.
Hovorca spoločnosti Martin Danko tvrdí, že aj po kúpe novinárom garantujú nezávislosť, neplánujú ani personálne zmeny v redakciách.
Budú zásahy? Vlastníci
JOJ – J&T; Markíza – CME; TA3 – Grafobal Ivana Kmotríka; Nový Čas – Ringier Axel Springer; Pravda – Florena, obchod sprostredkovala J&T; Hospodárske noviny – Agrofert Andreja Babiša; Trend – Penta; Plus 7 dní, Plus 1 deň – Penta; SME – Media Group RP a Prvá slovenská investičná skupina; Funrádio – Boris Kollár; Expres – Bauer Media Group.
„Vnímame obavy a očakávali sme takéto otázky. Chceme spomínané redakcie a aj verejnosť ubezpečiť, že nemáme nijak v úmysle zasahovať do tvorby redakčného obsahu,“ povedal hovorca Penty, ktorá sa spomína v údajnom spise SIS Gorila.
Šéfredaktor Plus 7 dní Miloš Luknár hovorí, že ak by mal po kúpe vydavateľstva Pentou obavy z odchodu ľudí, bol by prvý, kto by odišiel.
Konateľ a šéfredaktor Trendu Oliver Brunovský hovorí, že riziko je pri každej zmene vlastníkov.
„Urobili sme všetky potrebné kroky, aby bola naďalej garantovaná nezávislosť redakcií pri tvorbe obsahu.“
Trend vtipkoval Na obchod reagovala aj redakcia Trendu, ktorá na Facebooku článok o obchode komentovala „No zbohom... admin tejto facebookovej stránky nie je v Dôvere...“ a „Už sme vám spomínali, že naše obľúbené číslo bola vždy vlastne päťka?“.
Brunovský vraví, že nejde o nespokojnosť zamestnancov, ale vtipy. „Kolegovia takto dlhodobo obsluhujú Facebook.“
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sk_SK/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Príspevok od TREND - Týždenník o ekonomike a podnikaní.
Danko tvrdí, že chcú vytvoriť záväzné pravidlá, ktoré majú zaručiť nezávislosť. V najbližších dňoch o nich chcú hovoriť s vydavateľstvami.
„Akékoľvek pokusy o neprimerané ovplyvňovanie a zásah do novinárskej tvorby by na takom malom slovenskom trhu nikdy nezostali v tajnosti a viedli by k výraznému poškodeniu hodnoty našej investície.“
Lepšie ako bankrot Šéf Transparency International Gabriel Šípoš hovorí, že správa o obchode preňho nie je dobrá, lebo sa zvyšuje koncentrácia vlastníkov, ktorí boli doteraz dvaja.
„Čím je menej vlastníkov a ak sú navyše veľkí podnikatelia, čo majú aj veľa iných firiem, tým horšie sa redaktorom informuje nezávislo.“
Šípoš však vraví, že pokles nezávislosti môže vyvážiť to, že sa médiá finančne posilnia.
„Je lepšie mať 7 Plus a Trend pod hocijakým vlastníkom, ako keby zbankrotovali. Aspoň o niečom budú úplne nezávisle informovať.“
Penta hovorí, že jedným z dôvodov obchodu je aj využitie médií na podporu ich ďalších spoločností v printových a online médiách.
„Pre médiá aj firmy má takéto partnerstvo významný komerčný potenciál,“ hovorí Danko.
V súvislosti s kúpou vydavateľstiev sa hovorilo aj o záujme českého ministra financií a šéfa strany ANO Andreja Babiša, ktorý cez svoju spoločnosť Agrofert vlani na jar kúpil vydavateľstvo Ecopress.
„Je to fáma, ktorá už niekoľko týždňov koluje po Slovensku,“ tvrdí hovorca Agrofertu Karel Hanzelka. O Trend Holding ani 7 Plus podľa neho záujem nemali.