BRATISLAVA. Allianz je prvou poisťovňou, ktorá požiadala Národnú banku Slovenska (NBS) o výplatu dôchodkov z druhého piliera. Prvým dôchodcom sa začnú vyplácať od januára budúceho roka. Allianz tvrdí, že ich bude približne tritisíc.
„Je to prirodzené, že sa ozval ako prvý. Je najväčšou poisťovňou na trhu. Pravdepodobne to budú dcéry zahraničných matiek, ktoré budú vyplácať dôchodky terajším sporiteľom," hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.
NBS má teraz šesť mesiacov na to, aby žiadosť Allianzu posúdila. Tvrdí, že zatiaľ neeviduje ďalšie žiadosti. Dá sa predpokladať, že záujem prejavia najmä poisťovne, v ktorých skupine sa nachádza aj niektorá z dôchodkových správcovských spoločností.
Ďalšie poisťovne zatiaľ vyčkávajú
O výplatu penzií z druhého piliera sa napríklad zaujíma aj poisťovňa Generali, no žiadosť zatiaľ nedala. „Aj s prihliadnutím na stále nejasnú procesnú a administratívnu stránku tohto nového produktu sme zatiaľ NBS o licenciu nepožiadali," uviedla poisťovňa.
O povolenie na výplatu penzií zatiaľ nepožiadala ani poisťovňa Axa. „Štart vyplácania druhopilierových anuít bude bez nás. Ďalšie kroky budeme vyhodnocovať a pripravovať priebežne. Aj počas roku 2015,“ povedal šéf poisťovne Axa Peter Socha.
Aj Kooperativa tvrdí, že situáciu monitoruje. O licenciu zatiaľ nepožiadala.
Dva scenáre
Ekonóm Baláž hovorí o dvoch scenároch, koľko poisťovní bude vyplácať penzie z druhého piliera.
Ponuku vyplácať dôchodky z druhého piliera môžu dať dve až tri poisťovne a vznikne oligopol. Tento scenár je možný napríklad preto, že podiel štyroch najväčších poisťovní na výbere poistného je až 72 percent.
Druhý scenár je ten, že o povolenie požiada veľa poisťovní a trh bude vyzerať ako pri havarijnom poistení. „Ani jeden zo scenárov nie je pre budúcich dôchodcov dobrý. Ten prvý predznamenáva nízke dôchodky, ten druhý zase prináša riziko, že medzi poisťovňami budú aj také, ktoré môžu skrachovať. A garančná schéma pri výplate druhopilierových anuít chýba," povedal Baláž.
O výške penzie z druhého piliera okrem konkurencie na trhu rozhodne aj výška nasporenej sumy a to, či sa penzista rozhodne aj pre indexáciu dôchodku alebo pre pozostalostné penzie.
Platí však, že podstatnú časť dôchodkov terajších sporiteľov budú tvoriť penzie zo Sociálnej poisťovne. je to preto, že do druhého piliera sa odvádzajú iba štyri percentá z hrubej mzdy a väčšia časť dôchodkových odvodov zostáva v Sociálnej poisťovni.