BRUSEL, BRATISLAVA. Nemôžem vylúčiť ani to najhoršie, varoval v utorok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.
Nemecký politik v posledných dňoch sprostredkúva rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou o dodávkach a cenách plynu do Európy. Podľa neho hrozí, že by Moskva prestala plyn do Európy dodávať úplne.
Ešte pred týždňom pred odchodom na rokovania pritom hovoril s nádejou. Za svoj cieľ si stanovil uvoľnenie napätia medzi krajinami.
„Potrebujeme Ukrajinu ako tranzitnú krajinu, Ukrajina potrebuje plyn na zimu,“ cituje ho Reuters.
Aj tie najhoršie scenáre
Plyn z Ruska
- Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine pre spory o cene. Tranzit do Európy pokračuje.
- Vlani Európa dostala z Ruska 162 miliárd kubických metrov plynu, asi tretinu celkovej spotreby.
- Asi polovica z toho išla cez Ukrajinu.
Po návrate už tento týždeň hovoril ráznejšie.
„To, že Vladimir Putin bude využívať falošné informácie, klamstvá a zbrane, presahovalo moju predstavivosť. Preto už nevylučujem ani tie najhoršie scenáre,“ povedal Oettinger v utorok v Bruseli.
Európa doviezla od ruského plynárenského monopolu Gazprom v poslednom roku 162 miliárd kubických metrov zemného plynu, čo je asi tretina európskej spotreby.
Približne polovica z tohto objemu smeruje cez Ukrajinu, dodávky sú teda ohrozené prebiehajúcim konfliktom na východe krajiny.
Analytici Morgan Stanley už v lete varovali, že Rusko sa môže rozhodnúť zastaviť dodávky plynu do Európy v reakcii na americké a európske sankcie.
„Keď hovoríme o zásobách, ktoré by mali pokryť dočasné výpadky dodávok, musíme zdôrazniť, že nie všetky krajiny by to boli schopné použiť pre verejnosť,“ cituje Morgan Stanley portál International Business Times.

Drahší plyn pre Ukrajinu
Šéf ukrajinského plynárenského monopolu Naftohaz Andrij Koboľov, ktorý v týchto dňoch rokuje o cene plynu s Rusmi, hovorí, že aj keby Moskva nezastavila dodávky plynu do Európy úplne, môže stopnúť tranzit cez Ukrajinu.
Sused, s ktorým je de facto vo vojnovom stave, by prišiel o tranzitné poplatky a zároveň by tým pritlačila na európske krajiny, aby napredovali vo výstavbe plynovodov obchádzajúcich Ukrajinu.
Veľké problémy jeho krajinu vraj čakajú v zime. Reverzný tok plynu zo Slovenska síce Ukrajincom čiastočne pomôže, no nezasýti všetok dopyt.
Pre dlhodobo dotované ceny obyčajní Ukrajinci míňajú množstvo plynu a teraz im hrozí, že ten zdražie trojnásobne.
„Môže sa stať, že z Ruska nebudeme mať ani v zime žiadny plyn. V kontexte konfliktu je pravdepodobnosť veľmi veľká,“ cituje Koboľova agentúra Bloomberg.