Za slabšími prítokmi ruského plynu sú zrejme dodávky plynu, ktoré smerujú Ukrajine aj z nášho územia.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Istota krajín Európskej únie, že v zime bude mať dosť plynu, klesá. Vo štvrtok pokračovali výpadky dodávok plynu z Ruska.
Poľský plynárenský gigant PGNiG tvrdil, že oproti tomu, čo z Ruska čakal, pritiekla do krajiny plynovodom Jamal cez Bielorusko necelá polovica.
Pokles dodávok o desatinu si tak ako v stredu všimol tunajší SPP. Firma upokojuje, že všetkých zákazníkov zásobujú bez problémov.
„Kolísanie o desatinu je bežné a v rámci kontraktov,“ okomentovala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.
Slovensko by vraj aj za najhoršieho scenára malo prečkať bez vážnych problémov niekoľko mesiacov.
Menej plynu hlásilo aj Rakúsko.
Čo je za tým?
Dodávky
- Rusko v júni stoplo dodávky plynu pre spotrebu Ukrajiny. Na jej územie posiela plyn určený na ďalší tranzit na západ.
- Ak by Rusi úplne stopli plyn cez hlavnú tepnu, do Európy by sa mal dostať cez potrubia Nordstream a Jamal. V Európe by tak chýbalo asi 60 miliárd kubíkov plynu, čo by mohlo pocítiť najmä Taliansko, keďže alternatívne trasy k hlavnej tepne sú na severe. V problémoch by bol Balkán, ktorý prístup k alternatívam nemá.
- My by sme mali dostať plyn reverzom zo západu, napríklad z Česka.
Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku si myslí, že privreté kohútiky majú znížiť ponuku plynu v Európe, aby sa nenašlo dosť aj na zásobovanie Ukrajiny.
Zo západu sa Ukrajine dodávkami plynu vypomáha cez Poľsko, Maďarsko, ale najmä Slovensko.
U nás máme postupne otáčať za hranicami 10 miliárd kubíkov ruského plynu ročne, čo je takmer 40 percent toho, čo Ukrajina potrebuje z Ruska.
To, aby mala Ukrajina pred zimou plné zásobníky, nie je dôležité len pre našich susedov, ale aj pre celú Európu.
Ak ich totiž nebude mať dosť plné, nedokáže vytláčať ruský plyn na západ. Dnes na územie Ukrajiny posiela Gazprom len plyn určený na ďalší tranzit na západ.
Ruský Gazprom vo štvrtok ráno ubezpečoval, že do Poľska posiela cez plynovod Jamal to, čo má.
Noviny Izvestija podvečer citovali predsedu energetického výboru Dumy Pavla Zavalného takto: „Obmedzenia dodávok do Poľska boli adekvátnym krokom Gazpromu k činom krajín, ktoré reexportujú ruský plyn.“
Členovia dumy hovorili tiež o úvahách stopnúť dodávky cez Ukrajinu, aby obmedzili možnosti posielať plyn zo západu naspäť na Ukrajinu.

Iba technikalita?
Poľsko svoje dodávky na Ukrajinu už stoplo, ale chce ich obnoviť.
V prípade Maďarska vo štvrtok agentúry priniesli informáciu, že ich spätný tok v objeme asi 5 miliárd kubíkov plynu ročne obmedzili z Ruska cez cenotvorbu.
Expert na energetiku Karel Hirman si myslí, že ak chce Gazprom obmedziť dodávky plynu zo západu na Ukrajinu, čakal by skôr, že zníži prítoky na západ cez hlavnú tepnu, ktorá vedie cez Ukrajinu a Slovensko.
Poľsko Ukrajine posiela minimum, asi 1,5 miliardy kubíkov plynu ročne.
V minulosti sa však stávalo aj to, že Gazprom zle odhadol vlastné zásoby v zásobníkoch a rýchlo ich dopĺňal. To sa potom prejavuje skôr na plynovode Jamal pre jeho blízkosť k nim.
Zrejme preto si chcú v Bruseli overiť, či je za výpadkami politika, alebo technikalita. Tomu prispôsobia rokovania Bruselu, Ukrajiny a Ruska plánované na 20. septembra.
Údržba v tom nebude
Andrzej Bobiński, analytik poľského think-tanku Polityka Insight neverí , že za výpadkami plynu sú technické problémy.
Objem ruského plynu, prúdiaceho do Poľska, klesol o dvadsať percent. Ako reagujú poľské úrady?
Oficiálne stanovisko nášho ministerstva hospodárstva i štátneho plynárenského podniku je, že môžeme byť pokojní. V zásobníkoch máme dostatočné rezervy a veľkú časť prípadného výpadku môžeme nahradiť dodávkami z Nemecka a Českej republiky. Na druhej strane, vrcholní politici po oznámení znížení dodávok narýchlo zvolali večerné rokovanie. Takže to zjavne neberú na ľahkú váhu.
Nervozita teda nerastie?
Zatiaľ rozhodne nie je dôvod na paniku, už len preto, že nie je zima. Problém by nastal, ak by výpadky pokračovali a počasie sa zhoršovalo. My zatiaľ netušíme, ako dlho tá situácia potrvá.
Gazprom tvrdí, že výpadky spôsobili práce spojené s údržbou. Nemôžu za tým byť skutočne technické problémy?
To nedáva zmysel. Hovoríme tu o výpadkoch na dvoch rozdielnych plynovodoch a troch napájacích bodoch. Neviem si predstaviť, že by údržba mohla naraz spôsobiť výpadky na všetkých týchto miestach.
níd