Európski lídri chcú mať istotu, že Rusko nebude zhoršovať situáciu na východe Ukrajiny. Kremeľ uvažuje o obmedzení dovozu ojazdených vozidiel a šiat.Istota pohodlnej zimy klesá, Rusi posielajú menej plynu
BRUSEL, MOSKVA, BRATISLAVA. Ruské trhy nečakali na oficiálne oznámenie nových sankcií Európskej únie.
Rubeľ padol oproti doláru už ráno na historické minimum na 37,57. Ešte predtým, ako sa európski diplomati po týždni handrkovania dohodli, že nové kolo sankcií vstúpi do platnosti už v piatok.
Týkajú sa najmä troch ruských ropných spoločností Rosneft, Gazpromneft a Transeft, ktorým podobne ako piatim veľkým ruským bankám obmedzia prístup na medzinárodné finančné trhy.
„Keď sa už ide po rope, je to veľmi citeľné,“ myslí si šéf Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.
Európska únia tiež prestane podporovať ruské zbrojárske firmy a rozšíri zoznam neželaných osôb o 24 mien, medzi ktorými sú proruskí separatisti na východe Ukrajiny, ruskí politici a oligarchovia.
Detaily zverejní v piatok, kedy chcú predstaviť svoje nové sankcie aj USA.
Možnosť zvrátenia
Sankcie
Obmedzujú prístup trom ruským ropným koncernom (Rosneft, Gazpromneft a Transneft) na finančné trhy,
takisto aj piatim veľkým bankám VTB, Sberbank, VEB, Gazprombank a Rosselchozbank.
Zakazujú dovoz vyspelých technológií s možným využitím v armáde.
ridali 24 osôb, ktoré narušujú suverenitu Ukrajiny.
Ak by sa situácia na Ukrajine začala upokojovať a prímerie medzi ukrajinskou vládou a separatistami podporovanými Moskvou naozaj fungovalo, môže Únia sankcie prehodnotiť.
„Slovensko pri zvažovaní nových sankcií podporilo jednotu EÚ,“ vyhlásila slovenská diplomacia, ktorá je pripravená podporiť ich revíziu, ak sa prímerie z minulého piatka dodrží.
Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák je v týchto dňoch na Ukrajine, kde doviezol humanitárnu pomoc pre východnú Ukrajinu a okrem iného sľúbil, že slovenský parlament čoskoro ratifikuje asociačnú dohodu medzi Ukrajinou a EÚ.
Európski lídri sa odhodlali rozšíriť sankcie ešte koncom augusta, potom ako aj podľa NATO prenikli na územie východnej Ukrajiny tisícky ruských vojakov aj s ťažkou bojovou technikou.
Rozhodnutie prijať sankcie však viackrát odložili na naliehanie Fínska, aby sa dala prímeriu šanca.
Prečo prijali sankcie
Hoci väčšina ruských vojakov podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už opustila krajinu, rebeli teraz kontrolujú veľkú časť hranice s Ruskom a začínajú požadovať suverenitu pre Doneckú a Luhanskú oblasť.
Podľa NATO má Rusko stále tisíc vojakov na území Ukrajiny.
„Sankcie sú nevyhnutné z jednoduchého dôvodu: konanie Ruska na Ukrajine je neakceptovateľné. Rusko anektovalo ukrajinské územie s namierenými hlavňami – najskôr Krym a potom vyslalo svoju armádu do východných regiónov,“ vyhlásil britský minister pre Európu David Lidington.
Sankcie sú podľa neho dobre načasované. „Napriek prímeriu z piatka, musíme vidieť, že Rusko a takzvaní separatisti dodržia svoj záväzok.“
Teraz je podľa neho na rade Rusko. Malo by stiahnuť svoje jednotky a zbrane, zastaviť zbrojenie separatistov, a umožniť Ukrajine v októbri uskutočniť voľby.
Moskva hovorí o autách
Moskva inváziu na východe Ukrajiny popiera, podobne ako v marci popierala okupáciu polostrova Krym.
Ruská diplomacia nové sankcie označila za nepriateľský krok. Kremeľ podľa ruskej agentúry Ria Novosti sľubuje odvetné sankcie.
Začiatkom týždňa ruský premiér Dmitrij Medvedev pohrozil zatvorením neba. Vo štvrtok zmenili taktiku.
Podľa poradcu ruského prezidenta Andreja Belousova by mohli zakázať dovoz áut, najmä ojazdených a niektoré druhy odevov.
Stĺpček Petra Schutza: Déja vu
Aj keď nové sankcie vstúpia do platnosti, ich dlhý pôrod a oznámenie, že sú „reverzibilné“ (van Rompuy), vyvolávajú zlý pocit déja vu.
Rokuje sa – nerokuje, dodržiava sa prímerie – nedodržiava, treba uvaliť sankcie alebo radšej počkať? To všetko sú dilemy, ktorými sa Západ zdržiaval už počas balkánskych vojen. Nárast počtu obetí až po genocídy a trpký koniec boli daňou za nerozhodnosť.
Ukrajina iste nie je v úplne totožnej situácii. Avšak to, že Krym je odcudzený, časť Donbasu uchvátená a hra na deštrukciu, rozloženie ukrajinského štátu je stratégiou Kremľa, je evidentné.
A ak je to ozaj tak, že Únia (a USA) si len nechce priznať, že rokovania sú medzihrou a prímerie kamuflážou, potom sa dopúšťa rovnakých chýb, aké už raz spáchala.
Azda – dá Boh - s lepším koncom, ale na podstate to mení pramálo.