PRAHA. Číňania a Arabi vracajú život do českých hotelov. Portál iDNES uviedol, že najmä tým pražským sa v posledných desiatich rokoch nedarilo.
Teraz však skupiny čínskych turistov a Arabov vystriedali Američanov a Európanov a do hotelového biznisu v Prahe opäť prúdia peniaze. Spolu s turistami do Česka prichádzajú aj investori z Ázie.
Investície rastú
Najviditeľnejším vstupom ázijského investora do pražského hotela zostáva luxusný Mandarin Oriental. Hotel v mestskej časti Malá Strana kúpil v roku 2011 singapurský fond.
Frédéric Le Fichoux z poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield povedal, že v súčasnosti postaviť hotel nedáva zmysel a nájsť hotel vhodný na kúpu nie je ľahké. Spoločnosť však pracuje na niekoľkých ázijských investíciách a niektoré z nich dovedie do úspešného konca ešte do konca tohto roku.
Investície do hotelov vlani v porovnaní s predchádzajúcim obdobím niekoľkonásobne vzrástli. Za kúpu desaťročia sa pokladá zmena majiteľa a dávny symbol českého luxusu, hotel InterContinental s 372 izbami.
Kúpila ho spoločnosť Best Hotel Properties a jej akcionár J&T. Spolu s ním sa predali hotely za 5 miliárd Kč (181,30 milióna eur). A tento rok obchod pokračuje.
Lákajú vyššie ceny
Dopyt investorov rastie tým, ako sa zvyšuje cena izieb, lebo to zvyšuje nádej, že sa investície rýchlejšie vrátia. Kríza trvala od roku 2009 do 2011, ale v pražských hoteloch klesla obsadenosť už od roku 2005, lebo izby pribúdali rýchlejšie, než rástol počet turistov.
Podľa poradenskej spoločnosti JLL teraz rastú tržby na izbu medziročne o 4 %. Vlani sa za jedno prenocovanie platilo priemerne 50 eur. Cena zaň sa však ešte stále nevrátila na predkrízovú úroveň, zostáva pod ňou asi o tretinu.