Agentúrny text sme nahradili autorským článkomMenej plynu znamená, že opatrenia Európskej únie proti Rusku sú účinné
BRATISLAVA. Obavy z blížiacej sa zimy v Európe majú čoraz väčšie opodstatnenie.
Po tom, ako Slovenský plynárenský priemysel (SPP) niekoľko dní ohlasoval pokles dodávok plynu z Ruska o desatinu, ho už v utorok chýbala na našom území štvrtina.
Oznámil to hovorca plynární Peter Bednár.
Napriek tomu sa však podľa SPP Slovensko nemusí obávať vývoja ako v roku 2009, keď museli tunajšie firmy obmedzovať výrobu pre stopnutý plyn cez hlavnú tepnu do Európy.
„Aj po spomínanom znížení dodávok vie SPP pokryť spotrebu všetkých zákazníkov na Slovensku,“ povedal Bednár.
Slovensko má pre prípad núdze takmer plné zásobníky, zabezpečili by naše potreby na niekoľko mesiacov. Môže tiež odoberať plyn z Česka alebo Rakúska.
Aj v ostatných krajinách západnej Európy však plynu ubúda.
Pokles dodávok cez alternatívny prúd z Ruska, plynovod Jamal smerom na Poľsko, hlásia niekoľko dní. Koľko ho Poliakom chýbalo v utorok, nehovoria, pred pár dňami spomínali aj takmer polovičný výpadok.
Je za tým politika
Fakty
O tokoch plynu
Tretina európskej spotreby plynu prichádza z Ruska.
Najviac ho ide cez Ukrajinu, nasleduje severný plynovod Nordstream na Nemecko, a severná alternatíva smerom na Poľsko Jamal.
Slovensko, Poľsko a Maďarsko posielajú ruský plyn aj naspäť na Ukrajinu.
Gazprom v utorok podľa agentúry Interfax tvrdil, že dodávky cez Ukrajinu zoškrtal z technických príčin, pre opravy plynovodu Jamal.
Zdroj SME blízky rokovaniam sa vyjadril, že nejde o technickú záležitosť, ale o politiku Ruska, ktorou však škodí samo sebe, lebo dostane z Európy menej peňazí za plyn.
Premiér Robert Fico, ktorý pred pár dňami nevedel, či ide o technickú záležitosť, alebo politický odkaz, znížené dodávky počas víkendu prisúdil politickému odkazu z Ruska.
Naše ministerstvo hospodárstva sa v utorok k situácii nevyjadrilo s tým, že minister Pavol Pavlis v stredu mimoriadne predloží na rokovanie vlády informáciu o aktuálnom stave v dodávkach plynu.
Brusel to monitoruje
Nervóznejšia je aj Európska komisia, ktorá pred pár dňami hovorila, že za poklesom dodávok plynu z Ruska môžu byť technické problémy aj politika.
„Európska komisia je v kontakte s predstaviteľmi Slovenska a monitoruje situáciu,“ reagovali na otázky z Bruselu.
Možné je aj to, že sa Rusko snaží znížiť objem plynu v Európe, aby sa zredukoval potenciál pre pomoc Ukrajine.
Slovensko, Maďarsko a Poľsko totiž posielajú ruský plyn aj v opačnom smere, čiže na Ukrajinu. Slovensko takto pomáha Ukrajine z troch európskych krajín najviac.
Rusko neposiela Ukrajine žiaden plyn, ktorý by mal byť určený na spotrebu v tejto krajine. Všetko, čo k našim susedom pošle, má smerovať ďalej klientom Gazpromu zo západu.
Gazprom varoval Rumunsko
Menej plynu z Ruska môže dostať aj Rumunsko, vidí za tým politiku.
Rusko sa zahráva s dodávkami plynu, aby vyvolalo obavy v štátoch Európskej únie, vyhlásil v utorok rumunský minister energetiky Razvan Nicolescu.
Nicolescu uviedol, že ruský štátny energetický koncern Gazprom v pondelok upozornil Bukurešť na bezprostredne hroziace zníženie dodávok plynu do krajiny o 10 percent, ale zároveň oznámil, že minimálne do štvrtka ich bude „držať na normálnej úrovni“.
„Očakávam, že sa podobná situácia znova zopakuje. Je to hra s cieľom vyvolať obavy v niektorých štátoch Európskej únie. Už sa to (zníženie dodávok) stalo Poľsku, Slovensku aj Rakúsku,“ povedal Nicolescu na stretnutí energetikov.
„Myslím, že tí, ktorí hrajú podobné hry, na to v stredno a dlhodobom časovom horizonte doplatia stratou reputácie.“
Nicolescu dodal, že Gazprom neuviedol žiadny dôvod pre plánované zníženie dodávok.
tasr