MOSKVA, BRATISLAVA. Od nakopnutia ruskej ekonomiky v roku 1998 ešte nebol rubeľ taký slabý oproti doláru ako v týchto dňoch.
Od magickej hranice 40 50 rubľov za dolár ho v utorok delilo už len niečo vyše jedného rubľa.
„A ruská centrálna banka určite nežije v ilúzii, že rubeľ sa ešte neoslabí,“ predpovedá pre Financial Times analytik londýnskej Standard Bank Tim Ash.
Vplyv protiruských sankcií Západu, ktoré minulý týždeň Európska únia aj USA sprísnili, sa začína výraznejšie prejavovať na ruskej ekonomike.
Štrukturálne problémy
Ruský exminister financií Alexej Kudrin predpovedá, že najbližšie dva až tri roky bude prežívať nulový rast.
Hlavnou príčinou je podľa neho odlev investícií.
Paniku na ruských trhoch však spôsobujú aj nečakane tvrdšie americké sankcie, ktoré sa dotkli aj Gazpromu, ako aj krehké prímeria na Donbase či nízke ceny ropy na svetových trhoch.
„Už na začiatku konfliktu s Ukrajinou a od zavedenia sankcií proti Moskve boli v ruskej ekonomike štrukturálne problémy,“ citovala Kudrina agentúra Interfax.
Škody pre ruskú ekonomiku podľa neho prevyšujú straty, ktoré by hrozili, keby sa Ukrajina pričlenila k Európskej únii bez sankcií a vojnového konfliktu.
Prepad do štyroch percent
„Môžeme hovoriť o tom, že Rusko riskuje prepadnutie do recesie z dôvodu nemožnosti ruskej vlády dostatočne financovať ekonomiku,“ povedal SME analytik pražskej Saxo Bank Ondrej Drdek.
Pri súčasnom nastavení sa podľa neho hovorí o prepade až do štyroch percent.
„Ak si však Rusko vyjedná platby u odberateľov v rubľoch namiesto v dolároch, mohlo by to pomôcť dopytu po rubli na devízových trhoch, čo by znamenalo obnovenie jeho rastu,“ dodal Drdek.