Tak ako analytici nevedia zodpovedne povedať, kedy sa zastaví pád úrokových sadzieb ešte nedávno sa predpokladalo, že to bude na prelome rokov tak nevedia povedať ani to, kedy sa začnú úrokové sadzby opäť dvíhať nahor.
Všetci, ktorí si dnes naberajú nové úvery, by však mali počítať s tým, že skôr či neskôr sa úrokové sadzby zdvihnú.
A mali by myslieť na to, že im to môže zásadnejšie zvýšiť mesačnú splátku a ukrojiť z rozpočtu.
Desiatky eur
S analytikom Marošom Ovčarikom sme sa pozreli na to, ako sa môže zvýšiť mesačná splátka človeku, ktorý má dnes úrokovú sadzbu na úrovni 2,5 percenta ročne. Pri úvere 50tisíc eur a splatnosti 15 rokov, má dnes mesačnú splátku na úrovni 330 eur.
Ak by sa mu úroková sadzba zdvihla na 4,7 percenta, mesačne by platil viac o 54 eur. Takéto sadzby boli na jeseň pred dvoma rokmi.
Ak by sa dostal na úroveň priemerných úrokových sadzieb, ktoré dávali banky na jeseň v roku 2008 – teda na úroveň 6,39 percenta ročne, jeho splátka by stúpla o viac ako 99 eur.
Keďže sa dnes nedá nič predpovedať ani vylúčiť, nemôžeme vedieť, či o tri, alebo päť rokov, keď sa končí väčšina fixácií, sadzba radikálne nestúpne.
„Ak by sadzba stúpla o jedno percento, splátka by stúpla približne o 20 eur,“ vysvetľuje Ovčarik.
Tí, ktorí by splátku vyššiu o niekoľko desiatok eur finančne nezvládali, mohli by banku požiadať o predĺženie splatnosti úveru.
„To by, samozrejme, v konečnom dôsledku znamenalo vyššie preplatenie na úrokoch, upozorňuje Ovčarik.
Sme disciplinovaní
Ak by úroky stúpli mierne o pár desatín, analytik nepredpokladá, že by to malo zásadný vplyv na disciplínu Slovákov.
„Pri hypotékach a úveroch ručených nehnuteľnosťou sú Slováci najviac zodpovední, preto si myslím, že by to malo len symbolický vplyv na rast nesplácaných úverov,“ konštatuje Ovčarik.
Nevylučuje však, že pri výraznejších nárastoch by sa situácia mohla zmeniť.