BRATISLAVA. Minister financií Peter Kažimír sľúbil, že zásadne zmení kontrolu využívania eurofondov. Súčasný systém nepovažuje za dostatočný. Kažimír to povedal po skončení parlamentnej rozpravy k návrhu zákona o príspevku z eurofondov.
Návrh zákona určuje základné princípy riadenia a kontroly pri rozhodovaní o žiadostiach. Upravuje aj konflikt záujmov pri poskytovaní pomoci z eurofondov.
Peniaze, ktoré Slovensku Brusel odmietol preplatiť ministra financií nie sú úplne stratené a dajú sa znova vyčerpať.
V závere programovacieho obdobia 2007 až 2013, v ktorom je možné dočerpať eurofondy do konca roku 2015, sa objem korekcií logicky kumuluje.
"Tie peniaze sa nestrácajú, ale zvyšuje sa obrovské riziko neschopnosti vyčerpať ich včas. To je realita, s ktorou sa treba vysporiadať," povedal Kažimír. Kontrolná činnosť musí byť tak oveľa prísnejšia a adresnejšia.
"Je pravdou, a to sú naše spory s Európskou úniou, že sa menia aj postupy a prístupy. To, čo bolo predtým prehliadnuté, sa teraz proste považuje za jasné pochybenie," dodal.
Opozícia chce kontrolu
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý v rozprave predložil pozmeňujúci návrh, ktorým žiadal väčšiu verejnú a politickú kontrolu projektov financovaných z eurofondov, vrátane zlepšenia domáceho auditu. V monitorovacích výboroch operačných programov by podľa neho mali byť aj dvaja zástupcovia parlamentu z príslušného výboru - jeden za vládnu a jeden za opozičnú stranu.
"Treba, aby vnútorní audítori boli silnými a nezávislými osobnosťami, ktoré budú vykonávať audit nestranne, proaktívne a nebojácne," povedal Beblavý.
Vo výberovej komisii na audítorov by podľa neho okrem príslušného ministerstva mali byť zastúpené aj ministerstvo financií, Slovenská komora audítorov a Najvyšší kontrolný úrad.
Opozičný poslanec navrhol, aby audítori boli hodnotení podľa presných kritérií.
"Ak audítor zlyhá v hodnotení, bude ho možné odvolať, ale ak nezlyhá, tak ho bude môcť odvolať minister len po súhlase ministra financií," uviedol Beblavý. Týmto návrhom reagoval na problémy v domácom audite eurofondov, pre ktoré Európska komisia pozastavila SR preplácanie platieb na projekty.
Zajac: Vládne zmeny nepomôžu
Poslanec Pavol Zajac (KDH) tvrdí, že návrh zákona nezjednodušuje proces čerpania eurofondov, neznamená väčšiu transparentnosť a nevylučuje možné klientelistické a korupčné vplyvy.
"Bude znamenať pre jednotlivých uchádzačov väčšiu administratívnu záťaž a komplikovanejší proces uchádzania sa o európske fondy," povedal. Ocenil, že uchádzači o eurofondy môžu predkladať projektový zámer. O príspevok z EÚ by sa podľa neho v druhom kole hodnotenia mohli uchádzať len tí, ktorí splnili podmienky.