Najzaujímavejšie úrokové sadzby dáva väčšina bánk pri trojročnom zafixovaní úveru. Veľmi však nezaostávajú ani pri päťročných fixáciách.
Pri súčasných veľmi nízkych úrokových sadzbách ľudia uvažujú nad tým, či sa im predsa len neoplatí „poistiť“ si dobrú sadzbu na dlhšie obdobie.
Fixácia ako taká má veľký význam z pohľadu istoty, že sa splátka počas fixácie nemení a ľudia si môžu bezpečne plánovať rodinné výdavky.
Vývoj sadzieb sa nedá predpovedať
„Výber fixácie je v súčasnosti trochu ako lotéria, pretože v horizonte troch alebo piatich rokov sa vývoj úrokovej sadzby nedá predpovedať,“ konštatuje analytik Maroš Ovčarik.
Ak by sa výška úrokovej sadzby výrazne nelíšila pri troch a piatich rokoch fixácie, prípadne by bola pri piatich rokoch vyššia o desatinu až dve, siahol by som po dlhšej fixácii, odporúča Ovčarik.
Niektoré banky dokonca ponúkajú pri päťročnej fixácii lepší úrok ako na kratší čas.
„Treba si však uvedomiť aj to, že len na konci fixácie môžeme hypotéku vyplatiť bez poplatku. Takže dlhšia fixácia nás obmedzuje v tomto smere,“ dodáva Ovčarik.
Mladým sa oplatí päť rokov
Určite sa na dlhšie obdobie oplatí fixovať si úrokovú sadzbu mladým, ktorí majú hypotéku so štátnym príspevkom.
Dôvodom je, že pri takto dotovanej hypotéke si ju môžete preniesť až po štyroch rokoch do inej banky. Inak by ste museli vrátiť štátny príspevok. Ak by ste si fixovali na tri roky, banka by vám podľa Ovčarika mohla aj výraznejšie zvýšiť úrok a vy by ste sa nemohli „vyhrážať“ prechodom do inej banky.