Analytik ČSOB Banky Marek Gábriš
Slováci si berú najčastejšie hypotéky s fixáciami okolo 3 až 5 rokov. Pri týchto splatnostiach klesli priemerné sadzby na nové úvery na bývanie na Slovensku za posledný rok (júl 2013 vs. Júl 2014) asi o 70 bodov. V Eurozóne to bolo zhruba 20 bodov.
Na Slovensku teda klesajú rýchlejšie ako v priemere v eurozóne.
Náklady na financovanie pritom veľmi nemajú kde klesať, keďže sadzby na depozitá zrejme nikdy nebudú záporné.
Tlak na pokles úrokových sadzieb na úvery vytvára najmä konkurencia ako aj situácia na trhu, kde cítiť dopyt najmä zo strany domácností (spotrebné úvery a hypotéky).
Ostatné kroky Európskej centrálnej banky vytvorili priestor na pokles úrokov tým, že sa znížilo úročenie dlhu. Či to však pretrvá bude závisieť aj od toho, ako sa bude dariť rozpočtu. Pokles úrokov sa zrejme spomalí.
Avšak či a ako rýchlo pôjdu dole bude do veľkej mieri závisieť od v momentálnej situácii konkurenčného boja a ochoty trhu ďalej rásť v tomto segmente. Hypotéky totiž rastú dvojciferným tempom kríza-nekríza.“
Analytik VÚB Banky Zdenko Štefanides
Dôvody prečo úrokové sadzby na hypotékach klesajú sú v podstate tri: Prvým je pokles oficiálnych sadzieb ECB a medzibankových sadzieb na trhu - po ostatnom zasadnutí ECB, kedy oficiálne úrokové sadzby boli de facto znížené na nulu (refinančná sadzba pre banky na úrovni 0,05%) tento faktor pravdepodobne už svoj potenciál vyčerpal.
Druhým faktorom je približovanie sa nášho hypotekárneho trhu vyspelým trhom v západnej Európe – napríklad v kľúčovom segmente hypoték fixovaných na 1 až 5 rokov sú priemerné sadzby nových úverov na slovenskom trhu už nižšie ako v Taliansku.
Posledný faktorom ovplyvňujúcim úrokové sadzby je konkurenčný boj, ktorý je mimoriadne intenzívny a dá sa očakávať že takým aj ostane.