Rozvoj vo výstavbe priemyselných hál na Slovensku v súčasnosti ťahá hlavne okolie hlavného mesta Bratislavy a automobilky.
Dopyt po skladoch a priestoroch na výrobu v priemyselných parkoch je na Slovensku oproti strednej Európe (a najmä Česku a Poľsku) pozadu. V druhom štvrťroku vstúpil na trh alebo rozšíril svoje priestory iba malý počet nových spoločností.
Na druhej strane niektorí developeri sa rozhodli v Lozorne a v okolí Senca pre špekulatívnu výstavbu (bez predbežných zmlúv) a ponúknu ich voľne na trh. Teda veria, že obchodne uspejú.
Majú plno
V moderných priemyselných parkoch totiž zostávajú neprenajaté zhruba štyri percentá priestorov. To sa považuje za veľmi nízku hodnotu v porovnaní s krajinami strednej Európy, píše Cushman & Wakefield.
V Česku, ktoré sa tiež považuje za krajinu s nízkym podielom neobsadenosti priestorov, je to 6,5 percenta. Priemerná neobsadenosť priemyselných hál v strednej Európe bola v júni deväť percent.
Rozvoj vo výstavbe priemyselných hál na Slovensku v súčasnosti ťahá hlavne okolie hlavného mesta Bratislavy a automobilky.
„Väčšia diverzifikácia v rámci východného Slovenska by určite bola pozitívna pre celú krajinu,“ píše Cushman & Wakefield.
Rozhoduje cena a úspory
Nájomcov zaujíma najmä cena, hovorí Martin Stratov, vedúci oddelenia industriálnych nehnuteľností JLL. Z technického vybavenia zasa to, čo pomáha vykázať úspory nákladov.
„Hovoríme hlavne o hrubších sendvičových paneloch, úspornejších LED svietidlách alebo senzoroch pohybu, vymenúva Stratov. Pri výstavbe nových hál sa začína používať bezšpárová podlaha, ktorá predĺži životnosť skladovej techniky.
Štandardom je dnes svetlá výška desať metrov, podlaha s nosnosťou päť ton na štvorcový meter, elektrické brány, intenzita osvetlenia skladu najmenej 300 luxov, sprinkler systém a k tomu klimatizované kancelárske priestory. Firmy totiž ku skladom začínajú sťahovať centrály.
Diera na trhu
Veľké logistické parky sú pripravené najmä pre veľké firmy. Často sú vopred projektované pre klientov, ktorí budú chcieť plochu 1000 až 2000 štvorcových metrov. „Na Slovensku v súčasnosti nie je veľa priestorov pre klientov hľadajúcich 500 štvorcových metrov a menej. Ide reálne o medzeru na trhu,“ hovorí Stratov.
Záujem by o ne bol. Menšie skladové jednotky sú však pre developerov finančne aj časovo náročnejšie na výstavbu ako veľké logistické centrá a v konečnom dôsledku sú aj drahšie pre samotných nájomcov.
Koľko stoja
Slovensko
Bratislava – vnútorná časť mesta 3,80 – 4,80 eura
Bratislava – blízke okolie (vonkajšia časť mesta) 3,20 – 3,65 eura
Košice 3,60 – 3,90 eura
Česká republika
Praha – 3,80 – 4,25 eura
Brno – 3,90 – 4,25 eura
Poľsko
Varšava – blízke okolie (vonkajšia časť mesta) 2,70 – 3,60 eura
Varšava – vnútorná časť mesta 4,10 – 5,50 eura
Maďarsko
Sklady v mestách 4,50 – 5 eur, mimo miest 2,80 – 3,80 eura
Nájomné prázdniny
Vo všetkých spomínaných krajinách v štandardnom pomere 1 mesiac za každý rok nájomného kontraktu.
Zdroj: JLL (ceny sú pre developerské projekty A štandard, za štvorcový meter a mesiac)