Nie je nezvyčajné, že muruje pekár a automechanik omieta, hovorí prezident Slovenskej asociácie stavebných dozorov Ivan Pauer.
Ako stavebný dozor vidíte mnohé stavby v praxi, vrátane prác na zateplení. Stretávate sa aj s fušerstvom, nežiaducim šetrením a machináciami s výberom dodávateľov?
„Žiaľ, je vo veľkej miere pravda, čo spomínate, ale nemôžem osobne ani všeobecne povedať, že je to tak všade. Čo sa týka fušerstva – na stavbách nám chýbajú kvalifikovaní odborníci. Vôbec nie je nezvyčajné, ak pekár muruje, automechanik omieta, kaderník kladie dlažbu, stavbyvedúci je elektrotechnik a stavebný dozor je chemik alebo strojár. Kvalitní kvalifikovaní odborníci odchádzajú do zahraničia. A ani legislatíva nepožaduje kvalifikovanú odbornosť v remeselných činnostiach na stavbách.“
Na čom sa najviac nesprávne šetrí?
„Ak sa rozhodnú napríklad vlastníci bytového domu vykonať obnovu, prvé, na čom budú šetriť, je projekt a rozsah obnovy. Nechajú si vyhotoviť projekt len pre stavebné povolenie, čo na realizáciu vôbec nestačí, pretože ide výlučne o technicko-administratívny dokument o plánovanej činnosti na objekte. Takýto projekt stačí vyhotoviť v mierke 1 : 100, pre 46 bytov by stál zhruba 800 až 1200 eur. Klobúk dolu pred projektantmi a vlastníkmi, ktorí si dajú zhotoviť aj realizačný projekt so všetkými technickými podrobnosťami a grafickými detailmi za možno 4– 5–tisíc, alebo si objednajú aspoň kompromisný podrobný projekt pre stavebné povolenie v mierke 1 : 50 s niektorými aspoň kľúčovými detailmi, ako to požaduje zákon o ŠFRB za 2500 až 3500 eur. Žiaľ, stavebný zákon podporuje tento stav. Ďalšou významnou úsporou vlastníka bytu alebo domu je neobjednať si od samého počiatku úmyslu vykonať nejakú stavebnú činnosť svoj stavebný dozor.“
A musí tam byť?
„Stavebný zákon nevyžaduje prítomnosť stavebného dozoru na stavbe, ak stavbu robí stavebná firma. Stavebný dozor je vďaka platnému, žiaľ, aj pripravovanému zákonu nesprávne chápaná a dobrovoľná činnosť. Nízke príjmy obyvateľstva a vo verejnosti zaužívaný trend, že stavebný dozor je zbytočný a drahý, potrebu mať stavebný dozor ešte viac znižujú. Stavebný dozor predsa kontroluje prípravu, uskutočňovanie a ukončenie stavby v súlade so zákonmi, s normami, projektom a srozpočtom. Kontroluje a chráni zákonnosť, bezpečnosť, kvalitu a ekonomický záujem objednávateľa vlastníka.“
Koľko sa vlastne platí za dozor, napríklad pri rodinnom dome alebo v bežnom paneláku?
Cena za výkon stavebného dozoru sa pohybuje od 0,5 do 1,5 percenta z celkovej ceny v závislosti od objemu prác, požiadaviek na periodicitu kontrol i toho, či treba prizvať špecialistu a podobne. Priemerne sa pri zateplení cena dozoru pohybuje okolo percenta z konečnej ceny.