Už to sú roky, čo ľudia riešia, ako sa zbaviť zdedených bezcenných papierov z kupónovej privatizácie. Konečne sa ich problém vyriešil: nežiaduce dedičstvo môžu previesť priamo na Fond národného majetku.
Fakty
Centrálny depozitár cenných papierov vedie 220-tisíc účtov žijúcich osôb.
Medzi majiteľmi účtov prevažujú ľudia nad 60 rokov a vo veku 51 až 60 rokov.
Depozitár v januári rozoslal 360-tisíc faktúr za minulý rok. Zaplatené faktúry tvoria 61 percent.
Bezcenné papiere treba previesť na Fond národného majetku, a to do konca tohto roka. Kto túto možnosť využije, má istotu, že jeho faktúry za roky 2012 a 2013 i tú, ktorú depozitár pošle v budúcom roku, v konečnom dôsledku uhradí štát.
Zmenu priniesla novela zákona o cenných papieroch účinná od 1. augusta.
„Dedič nemusí mať zriadený majetkový účet a bezcenné papiere najprv previesť naň ,“ povedal včera šéf Centrálneho depozitára cenných papierov Martin Wiedermann.
Ostáva niekoľko mesiacov
Kľúčové inštitúcie kedysi hľadali riešenie. Dospeli len k tomu, že táto problematika je taká zložitá, že by si vyžadovala množstvo legislatívnych zmien.
Novela vstúpila do života len päť mesiacov predtým, ako uplynie lehota na bezodplatný prevod akcií.
„Dali sme ľuďom maximálnu možnosť tento inštitút využiť,“ tvrdí Wiedermann.
Nedávno sa zmenil aj prevádzkový poriadok depozitára. Prospech z toho budú mať najmä tí, ktorí akcie nezdedili, len v panike zaplatili faktúru za mŕtveho príbuzného. Ak chcú peniaze naspäť, už nemusia otvoriť dedičské konanie.
„Podmienkou je prevod všetkých cenných papierov a písomný súhlas všetkých dedičov,“ píše depozitár.
Pozostalí musia vyplniť jedno vyhlásenie, potrebujú výpis z účtu poručiteľa.
Hrozia upomienkami
Depozitár v januári rozoslal 360-tisíc faktúr. Adresáti, ktorí zaplatili, tvoria 61 percent. Tí ostatní môžu už v najbližších dňoch očakávať upomienku.
„Majiteľ účtu má povinnosť uhradiť poplatok za vedenie účtu majiteľa,“ opakuje Wiedermann.
Spoločnosť, ktorej jediným akcionárom je štát, je povinná vymáhať svoje pohľadávky. Ministerstvo financií dosiaľ nerevidovalo stanovisko, podľa ktorého stačí akcie previesť na Fond národného majetku.
„FNM uhradí fyzickým osobám poplatok za vedenie účtu alebo im vráti zaplatený poplatok za rok, v ktorom došlo k prevodu cenných papierov, a za dva predchádzajúce kalendárne roky,“ napísal pred časom tlačový odbor ministerstva.