Erste si na odškodnenie odložila 360 miliónov, Raiffeisen 240 miliónov eur.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Zahraničné banky prezradili, koľko ich bude stáť odškodnenie maďarských klientov za devízové úvery z minulého desaťročia.
Predpokladané náklady sa tento rok vyšplhajú na stovky miliónov eur.
Rakúska Erste Group, ktorá je aj matkou Slovenskej sporiteľne očakáva, že na náhrady podľa predstáv vlády Viktora Orbána vynaloží 360 miliónov eur. Zvýšila tak svoj odhad o dvadsať percent.
Materská firma Tatra banky, rakúska Raiffeisen Bank očakáva náklady 240 miliónov eur. Tento rok dokonca aj vďaka tomu očakáva celkovú stratu, prvý raz vo svojej histórii.
Okrem Maďarska ju pripisuje najmä možnému krachu rozbehnutého biznisu na Ukrajine.
Privysoké poplatky a sadzby
O tom, že obrovské dlhy na hypotekárnych úveroch, ktoré sa v Maďarsku navŕšili za posledných takmer desať rokov budú musieť z veľkej časti zaplatiť banky, hovorila vláda už dlhšie.
Parlament v júli schválil zákon, ktorý to bankám prikazuje. Tie sa vzápätí obrátili na súdy, tie však ich žaloby rad-radom zamietajú.
Včera napríklad mestský súd v Budapešti zamietol obranu tamojšej UniCredit Bank voči zákonu, keď nepotvrdil jej postup ako zákonný.
Kľúčové však je, že odmietol posunúť proces na maďarský Ústavný súd alebo Európsky súdny dvor, píše Budapest Business Journal.
Maďarské súdy už v lete rozhodli, že banky si účtovali neprimerane vysoké poplatky a jednostranne zvyšovali úrokové sadzby z devízových pôžičiek.
Do konca tohto roka by mali previesť existujúce devízové úvery na pôžičky vo forintoch za pevne stanovený výmenný kurz.
Frankový blahobyt
Hypotekárne úvery v cudzích menách sa v Maďarsku rozmohli od roku 2005.
Dôvodom bolo, že hypotéky vo forintoch boli pridrahé s úrokmi okolo 10-percent, v švajčiarskych frankoch sa napríklad úročili iba na päť percent. Obyvatelia i banky im preto dávali prednosť.
Postupne tvorili až 70 percent z úverov domácností. Banky, ktoré nepožičiavali vo frankoch, japonských jenoch, či eurách neposkytli takmer žiadne hypotéky.
Po roku 2008 a nástupe Orbánovej vlády sa však kurz forintu výrazne oslabil a za frank sa namiesto 150 forintov platilo až 220 v roku 2010. Splátky hypoték sa tak predražili aj o polovicu.
V roku 2011 už v Maďarsku meškalo so splátkami vyše 300-tisíc dlžníkov s problémovými úvermi za 20 miliárd eur.
K tomu ešte prispela realitná kríza a pokles cien bytov. Ich hodnota bola často nižšia ako úvery, za ktoré nimi ľudia ručili.
Banky majú podľa zákona prepočítať hypotéky podľa oficiálnych kurzov a sadzieb do konca roka. Priemerný dopad na zákazníka by sa mal pohybovať vo výške zhruba tristo eur.
Maďarská centrálna banka odhaduje, že odškodnenie sa bankového sektora dotkne nákladmi za dve až tri miliardy eur, jeho stabilitu to však neohrozí. Potvrdzujú to aj samy banky, ktoré vyhlasujú, že majú dosť kapitálu a dopad bude mierny.
Možno na odchode
Napriek tomu, že opatrenia vlády tvrdo kritizujú a súdia sa s ňou, nechystajú sa pobrať sa z Maďarska. Strednú Európu stále pokladajú za trh budúcnosti.
Výnimkou sú len menšie bankové domy ako napríklad Banco Popolare, ktoré Maďarsko opustili.
Na druhej strane aj Raiffeisen opakovane pripustila svoj odchod z krajiny, zatiaľ však rozhodnutie nepadlo.
Tento rok guvernér centrálnej banky Márton Nagy vyhlásil, že v najbližších mesiacoch Maďarsko opustia štyri z ôsmich najväčších bánk v krajine.
Najviac devízových úverov mali maďarské dcéry zahraničných bánk Erste Bank, Raiffeisen, UniCredit a Intesa, či belgickej KBC. Pridala sa k nim aj domáca OTP Bank. Všetky majú aj dcérske spoločnosti na Slovensku.
Tie by však výkyvy v bilanciách svojich rakúskych či talianskych matiek pocítiť nemali. Hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová hovorí, že nepredpokladá žiadny dopad, výdavky totiž optimalizovali už počas finančnej krízy. Slovensko naďalej patrí medzi šesť kľúčových trhov Raiffeisen Bank, takže prístup k nemu sa nemení.
Podobne hodnotí reakciu na Slovensku hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Slovenské banky úvery v cudzích menách nikdy vo väčšej miere neposkytovali, zriedkavo sa objavili okolo roku 2005.
Slovenská koruna však potom voči euru posilňovala o viac ako štvrtinu, takže euroví dlžníci napokon v prepočte na koruny zaplatili menej, ako za korunovú hypotéku.
Straty za lacné maďarské úvery vo frankoch zatiahnu bankyČítajte