BRATISLAVA. Ak sa finančná inštitúcia ocitne v problémoch, straty by mali po novom ako prví znášať akcionári a veritelia bánk.
Vyplýva to z návrhu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, ktorý pripravilo Ministerstvo financií (MF) SR spolu s Národnou bankou Slovenska (NBS). Návrh zákona dnes schválila vláda.
Cieľom zákona je podľa MF SR zaviesť do praxe spôsob riešenia situácií, keď sa banky alebo obchodníci s cennými papiermi dostanú do finančných problémov.
Návrh má zabrániť otrasom na finančných trhoch a zaistiť základné fungovanie aj zlyhávajúcej finančnej inštitúcie.
Tri kroky k záchrane
Systém krízového manažmentu má pozostávať z troch fáz. V prvej fáze prípravy a prevencie nový zákon ustanovuje povinnosti finančných inštitúcií vypracovať plány ozdravenia, v ktorých sa určí spôsob a opatrenia na obnovu prevádzkyschopnosti v prípade závažného zhoršenia finančnej situácie.
"V druhej fáze zákon stanovuje možnosť intervencie tak, aby sa vyriešila situácia finančnej inštitúcie v prípade počiatočných problémov," priblížilo ministerstvo.
Tretia fáza hovorí o tom, ako sa budú uplatňovať zákonom vymedzené krízové opatrenia v prípade, ak je nevyhnutné zachrániť upadajúcu spoločnosť a neexistujú žiadne iné riešenia ozdravenia inštitúcie v primeranom čase.
Zakladá sa nový fond
Zároveň má vzniknúť nový Národný fond pre riešenie krízových situácií, do ktorého budú prispievať banky a obchodníci s cennými papiermi a z ktorého budú následne financované prípadné riešenia ich krízových situácií.
Vzniknúť má tiež Rada pre riešenie krízových situácií, ktorá bude rozhodovať o opatreniach a vykonávať právomoci na riešenie krízových situácií vybraných finančných inštitúcií.
Rámec pre takýto systém krízového riadenia a prevencie bol vypracovaný na úrovni Európskej únie a má byť zapracovaný vo všetkých členských štátoch Európskej únie.