Riaditelia gymnázií a stredných odborných škôl sú zatiaľ opatrní v odhadoch, nakoľko im študijné priemery zvýšia alebo znížia počty záujemcov.
Kvalitné gymnáziá podľa Pavla Sadloňa, šéfa Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií, si doteraz mohli vyberať, na známky by mohli doplatiť tie, čo boli doteraz k žiakom benevolentné.
Už boli na tom lepšie
Felix Dömeny, prezident Asociácie stredných odborných škôl, povedal, že túto tému budú rozoberať na najbližšom zasadnutí.
„Mám len také neoverené správy, že už pri tohtoročných prijímačkách boli na tom niektoré stredné odborné školy v záujme žiakov v porovnaní s vlaňajškom lepšie,“ povedal Dömeny.
Napríklad Stredná priemyselná škola strojnícka na Fajnorovom nábreží v Bratislave, kde je Dömeny riaditeľom, má tento rok po viac ako dvadsiatich rokoch viac prvákov, ako bolo maturantov.
Obavy zo zmätkov
A učitelia už riaditeľovi avizovali, že aj po vedomostnej stránke sú tohtoroční prváci na tom lepšie ako ich predchodcovia.
Jozef Barborka, riaditeľ Strednej odbornej školy v Handlovej so 655 žiakmi v siedmich študijných odboroch a dvoch učebných, takisto verí, že mu žiaci pribudnú.
„Schvaľujem prijímanie na základe aj študijných priemerov, lebo občas som sa stretol aj s tým, že ak sme nezobrali na študijný smer deviataka s horším prospechom, ujalo sa ho gymnázium,“ povedal Barborka.
Riaditeľ Barborka však neskrýval obavy z prípadných zmätkov, ktoré naisto nastanú pri tých prijatých žiakoch, ktorí nedosiahnu potrebný priemer na konci deviatky. „Nebudem môcť plánovať úväzky učiteľov, kým nebudem vedieť, koľko žiakov vlastne budem môcť prijať,“ povedal Barborka.