BRATISLAVA. Rokovania o tom, či bude v zime v Európe a na Ukrajine dosť plynu, sa v piatok pohli. Naznačil to eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger po rokovaniach medzi zástupcami Ruska, Bruselu a Ukrajiny.
Podľa agentúry Bloomberg vyhlásil, že sa podarilo nájsť predbežnú dohodu, ktorá má Európu či Ukrajinu ochrániť pred zásadnými výpadkami v dodávkach plynu z východu.
Ukrajina podľa neho zaplatí do konca roka 3,1 miliardy dolárov za dodávky plynu z minulosti a Rusko pošle Ukrajine najmenej 5 miliárd kubíkov plynu.
Ročná spotreba našich susedov je asi 50 miliárd kubíkov, z toho asi polovicu musia doviezť z Ruska.
Oettinger naznačil, že úplne vyriešiť problém a dohodnúť sa na cenách bude možné až po mesiacoch.
Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan sa mal včera vyjadriť, že otvorené otázky by sa mali doriešiť do budúceho utorka.
Od júna Rusko Ukrajine plyn na jej vlastnú spotrebu neposiela. Na západ ide z východu hlavnou tepnou len toľko plynu, koľko majú naši susedia poslať ďalej klientom Gazpromu.
Ukrajina a Rusko sa nevedia dohodnúť na cene za plyn.
Rusko im dalo koncom minulého roka najprv zľavu, no keď sa zmenila vládna garnitúra a do kresiel na Ukrajine zasadli prívrženci Únie, plyn z Ruska im zdražel takmer o 100 percent.
Hrozili výpadkami plynu
Pred piatkovými rokovaniami Rusko vysielalo signály, že tie krajiny, ktoré sa Ukrajine snažia pomôcť a reverzným tokom jej posielajú ruský plyn, na to môžu doplatiť obmedzeniami v dodávkach plynu.
Reverzným tokom odchádza na Ukrajinu plyn z Maďarska, Poľska a Slovenska, no najviac plynu na Ukrajinu prúdi z týchto krajín od nás.
Ročná kapacita spätného toku zo Slovenska na východ je 10 miliárd kubíkov plynu, čo je takmer 40 percent toho, čo Ukrajina ročne potrebuje z Ruska.
Aj v piatok prišlo na Slovensko oproti objednaným objemom asi o 10 až 20 percent menej plynu. Len na plyne zo zásobníkov môže Slovensko fungovať