BRATISLAVA. „Dlhujú mi 350-tisíc eur. To je krach. Musím prepustiť desiatky ľudí.“
Takto zareagoval jeden z dodávateľov spoločnosti Váhostav, ktorá patrí podnikateľovi Jurajovi Širokému, na to, čo bude pre nich znamenať reštrukturalizácia, o ktorú včera Váhostav požiadal.
Možnosť vymazať časť svojich dlhov a pritom pokračovať v činnosti, ktorú chce využiť Váhostav, môžu zvoliť firmy vo finančných problémoch, aby sa vyhli konkurzu.
„Spoločnosti sa nepodarilo ani po zložitých rokovaniach s viacerými veriteľmi definitívne dohodnúť na splácaní ich pohľadávok, pričom títo veritelia tlačia Váhostav do konkurzu,“ reagoval hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Veľký sa bojí veriteľov
- Váhostav dnes zamestnáva asi 1300 ľudí.
- Vlani dosiahol stratu 13,5 mil. eur.
- Firma tvrdí, že sa dostala do problémov aj pre príliš lacné diaľnice, ktoré sa počas krízy stavali. Ide najmä o časti D1, ktoré spoločnosť stavia od roku 2011 pri Levoči a Martine.
- Váhostav žiada o reštrukturalizáciu, čiže o možnosť vymazať časť dlhov a pritom stavať ďalej. O tento krok môže požiadať firma, ktorá sa ocitne vo finančných problémoch. Vymazanie časti dlhov je i pre veriteľov vhodnejšie než konkurz.
V stredu evidoval bratislavský okresný súd štyri návrhy na začatie konkurzného konania na Váhostav.
Vyhovel jednému z nich a začal konkurzné konanie na Váhostav pre 50tisícový dlh, ktorý má voči firme Energy Pro.
Tým, že Váhostav požiadal o ochranu pred veriteľmi, mali by byť všetky návrhy na začatie konkurzného konania zatiaľ bezpredmetné.
Váhostav hovorí, že