Ľudí pri bezplatnom poradenstve energetikov zaujímajú najviac domáce elektrárne a tepelné čerpadlá.
Chcete mať domácu elektráreň, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu či slnečné tepelné kolektory? Váš zámer je vítaný, no odborníci upozorňujú: investíciu treba dôkladne zvážiť.
Zariadenia na využívanie zelenej energie totiž nie sú vhodným riešením pre každú domácnosť, vysvetľuje riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Eduard Jambor.
Napríklad pri zvažovaní investície do kotla na biomasu je podľa Jambora veľmi dôležitá dostupnosť cenovo vhodného paliva v mieste inštalácie.
Výhodnosť slnečných tepelných kolektorov, ktoré sa využívajú predovšetkým na ohrev teplej vody, je zase podmienená slnečnými podmienkami, vhodným umiestnením a spotrebou teplej vody v domácnosti.
„Záujemcom o kolektory zvykneme s veľkým zovšeobecnením hovoriť, že ak chcú, aby sa im investícia v dohľadnom čase vrátila, mali by byť v domácnosti aspoň štyria,“ upozorňuje Jambor.
Mapa ukáže, či vaši susedia využívajú zelenú energiuČítajte
Kde sa poradiť a neplatiť za to
Energetickí experti z agentúry pomáhajú záujemcom zorientovať sa v problematike prostredníctvom bezplatného poradenstva v rámci projektu Žiť energiou. O vycestovanie za občanmi ich môžu požiadať samosprávy.
Napríklad v sobotu sa mohli ísť poradiť na Hlavnej ulici pred radnicou obyvatelia Trnavy. Začiatkom októbra energetici vycestujú do Vrbového, Humenného, Stropkova či Detvy.
Aktuálny kalendár pripravovaných stretnutí zverejňuje agentúra na webe.
Energetickí experti pomáhajú záujemcom zorientovať sa v problematike, aby vedeli, čo je pri ich inštalácii dôležité, s čím majú rátať a na čo si majú dať pozor. Spôsob fungovania vysvetľujú na zariadeniach, ktoré sú umiestnené v pojazdnom „zelenom“ domčeku. Priamo na mieste si možno overiť, koľko elektriny vyrobia fotovoltické panely a veterná turbína.
Otázky však možno smerovať aj na poradenské centrá v Trenčíne, v Banskej Bystrici a v Košiciach.
Energetickí konzultanti záujemcom poradia mailom alebo telefonicky na bezplatnej linke 0800 199 399, osobné konzultácie v centrách si je potrebné vopred dohodnúť.
Ľudí pri bezplatnom poradenstve energetikov zaujímajú najviac domáce elektrárne a tepelné čerpadlá.
Chystajú sa peniaze
Obnoviteľné zdroje energie by mali byť dostupnejšie, pretože sa pripravuje finančnú podpora pre domácnosti.
Využiť ju bude možné pri inštalácii fotovoltických panelov a veterných turbín s výkonom do 10 kW, ale aj tepelných slnečných kolektorov, kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel.
"Z európskych fondov by malo byť na tento účel do roku 2023 k dispozícii celkom 100 miliónov eur, píše Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Rámcové podmienky čerpania podpory však budú známe až po schválení Operačného programu Kvalita životného prostredia a súvisiacich dokumentov.