BUDAPEŠŤ. Séria súdnych procesov bánk v Maďarsku, ktoré žalovali štát pre zákon o pomoci obyvateľom zadlžených devízovými úvermi, sa na druhom stupni dnes začína v Budapešti na Odvolacom súde hlavného mesta. Informovala o tom agentúra MTI.
Podľa internetovej stránky súdu do 9. októbra vytýčili celkom 14 pojednávaní. Prvostupňové pojednávania sa začalo 22. augusta.
Úlohou odvolacieho súdu je konštatovať, či banky, ktoré iniciovali spory voči štátu, uvádzali vo svojich základných zmluvách s klientmi čestné jednostranné úpravy týkajúce sa úrokov alebo poplatkov.
Nový zákon
Prvostupňový súd do minulého piatka vyniesol celkom 59 verdiktov, v ktorých zamietol žalobu celkom v 57 prípadoch. V troch prípadoch čiastočne dal súd za pravdu bankám, jedna banka odstúpila od žaloby a v troch prípadoch pozastavili súdne konanie, pretože sudca sa obrátil na ústavný súd.
Parlament 4. júla schválil zákon, ktorého cieľom je pomôcť obyvateľom, ktorí sú zadlžení z dôvodu čerpania devízových úverov.
Právna norma okrem iného určuje, že uzavreté úverové zmluvy sú platné, treba v nich však eliminovať nečestné podmienky. Zákon tiež ruší uplatnenie kurzového rozdielu v zmluvách a nariaďuje, že pri splátkach a akýchkoľvek poplatkoch je potrebné použiť kurzový lístok Maďarskej národnej banky.
Úveru majú prepočítať
Banky budú musieť do 90 dní od vstupu zákona do platnosti spätne prepočítať splátky v zmysle nariadení zákona a rozdiel vrátiť dlžníkom spôsobom stanoveným v zákone.
Maďarský najvyšší súd 16. júna vydal rozhodnutie, v zmysle ktorého kurzový rozdiel uplatnený pri devízových hypotékach je nečestný.
Čestnosť rizika kurzového rozdielu podľa súdu možno skúmať v prípade, ak vysvetlivky úverovej zmluvy danej banky sú pre bežného spotrebiteľa nezrozumiteľné. Súd súčasne určil aj prísne podmienky úpravy hypotekárnych zmlúv zo strany finančných inštitúcií.
Ide o dlžníkov, ktorí si pred začiatkom finančnej krízy húfne brali hypotéky v cudzej mene, predovšetkým vo švajčiarskych frankoch, ale aj v eurách. Z dôvodu posilnenia franku voči forintu sa pri hypotékach denominovaných v zahraničnej mene prudko zvýšili splátky rovnako ako celková dlžná suma vo forintoch.