BRATISLAVA. Horšie ako v týchto dňoch to s dodávkami ruského plynu na Slovensko vyzeralo len počas plynovej krízy v roku 2009. SPP totiž potvrdil, že mu z Ruska prišlo extrémne málo plynu.
„SPP zaregistroval zníženie dodávok plynu približne o 50 percent,“ povedal premiér Robert Fico. Zatiaľ chýbala plynárňam najviac štvrtina dodávok plynu z Ruska.
Fico tvrdí, že sa napriek tomu netreba obávať vykurovacej sezóny. Opiera sa o takmer plné zásobníky či o možnosť brať plyn zo západu.
Pre kolísanie dodávok z východu si teraz plynárne na takzvaných krátkodobých trhoch na Západe nakúpili viac plynu. Na trhoch ho je dosť preto, že klienti Gazpromu musia platiť za všetok plyn, ktorý majú v zmluvách, aj keď ho nespotrebujú.
Je ho dosť aj na to, aby sa dal posielať aj späť na Ukrajinu. Preto chce zrejme Gazprom voľné objemy plynu v Európe zredukovať.
Zo Slovenska tečie na východ najviac plynu. Na tom sa nič nezmení, Slovensko si podľa Fica, ktorý sa v minulosti opakovane vyjadroval o našich východných susedoch hanlivo, bude plniť záväzky.
Stopnutý reverz
Maďarsko po stretnutí premiéra Viktora Orbána so šéfom Gazpromu Alexejom Millerom zastavilo dodávky plynu Ukrajine.
Na chvíľu to urobilo aj Poľsko, keď mu Rusi dodali o 40 percent plynu menej, než čakalo. Neskôr tok na východ Poliaci obnovili.
Rusi stále tvrdia, že za menšími dodávkami plynu nie je politika, vraj si potrebujú doplniť svoje vlastné zásobníky.
Z úst ruských predstaviteľov pritom viackrát zazneli vyhrážky, najmä smerom ku krajinám, ktoré Ukrajine pomáhajú s plynom.
Ukrajina od júna pre spor o cenách dostáva z Ruska iba plyn, ktorý má posielať na západ. Rusko jej plyn zdražilo, keď Ukrajinu začal riadiť kabinet naklonený Únii.
Je v záujme celej Únie, aby mala Ukrajina plné zásobníky, inak nedotlačí v zime ruský plyn na západ.
Čo sa stane ak
Do Európy pritom plyn prúdi nielen hlavnou vetvou cez Ukrajinu, sú aj trasy cez Poľsko a na Nemecko. Plne nahradiť hlavnú vetvu nemôžu, problém by tak mohli pocítiť krajiny na juhu Európy.
Nikto nehovorí, čo by sa stalo, ak by Gazprom zastavil dodávky cez všetky trasy. S takýmto scenárom sa neráta, vraj by to znamenalo vysoké škody pre Rusko.
Ficova vláda by sa mala onedlho zoznámiť aj s informáciami, čo v takomto prípade. Vyhliadky na pohodlnú vykurovaciu sezónu by to zrejme dramaticky zhoršilo.
Aj scenár, v ktorom by sa siahalo viac po plyne na krátkodobých trhoch, by mal efekt, a to na ceny plynu.
„Krátenie dodávok plynu pre SPP znamená potrebu nakupovať viac plynu na krátkodobých trhoch, kde je ho teraz dostatok, no jeho cena stále rastie,“ myslí si Jozef Badida z portálu Energie pre vás.
Expert na energetiku Karel Hirman upozornil na to, že Fico sa chcel spoliehať hlavne na kontrakt s Gazpromom. Išlo mu viac o získanie zľavy než o rozdelenie zdrojov plynu.
