BRATISLAVA. Ukazujú to výsledky najnovšieho prieskumu, ktorý spracoval CEEC Research v spolupráci s generálnymi riaditeľmi a členmi predstavenstva stavebných spoločností (spolu 200 rozhovorov).
Predstavitelia firiem boli pôvodne optimistickejší, no pôvodné očakávania z úvodu roka sa znížili s tým, ako sa počas roka odsúvali zákazky a začiatok výstavby projektov.
"Predpovede vývoja na rok 2014 ukazujú, že výkon slovenského stavebníctva by mal v roku 2014 dosiahnuť podobného objemu ako v minulom roku," píše sa v analýze. Prieskum ráta len s nepatrným poklesom o 0,2 percenta.
Ešte v júni predikcie ukazovali na rast o 1,2 percenta.
Zlé očakávania majú najmä šéfovia malých firiem.
Chcelo by to viac
"K oživeniu slovenského stavebníctva bude dochádzať podstatne pozvolnejšie, než riaditelia firiem očakávali v úvode tohto roka," komentuje výsledok prieskumu riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.
Dôvodom je stále chýbajúci väčší príliv zákaziek od privátnych investorov, ale rovnako aj posunutie reálneho zahájenia výstavby veľkých verejných zákaziek, dodáva. Na trhu tak naďalej pretrváva tvrdý konkurenčný boj o v súčasnosti dostupné zákazky. Problémom je rovnako zložité podnikateľské prostredie v stavebníctve, hlavne nízka vymožitelnosť práva a špatná platobná morálka niektorých investorov alebo aj vyšších dodávateľov voči subdodávateľom.
Niektorí stavbári poukazujú aj na to, že sa stále čerpá málo peňazí z fondov EÚ.
Na rok 2015 sú očakávania optimistickejšie. Avšak nie u všetkých firiem rovnako. Zlepšenie očakávajú zástupcovia veľkých aj menších firiem, no výraznejší rast cez tri percentá len zástupcovia veľkých firiem a inžinierskych spoločností najmä vďaka veľkým štátnym zákazkám.
Pozemné staviteľstvo a malé a stredné firmy, ktoré sú viac závislé najmä od privátnych investorov, stále nevidia dostatočný prísun nových zákaziek, ktorý by bol podľa ich slov základom pre výraznejší rast sektora.
Nízke, ceny korupcia a tak ďalej
Stavbári si ťažkajú najmä na nízke ceny zákaziek, ktoré im kazia hospodárske výsledky. Podnikanie im sťažuje byrokracia - zlá vymožiteľnosť práva, nekoncepčný prístup štátu k investičnej politike a nízka kvalita legislatívy.
Výsledkom nedostatku zákaziek je dravá konkurencia, fungovanie firiem komplikuje zvýšená platobná neschopnosť odberateľov, korupcia alebo nízka profesionálna úroveň komisií na vyhodnotenie verejných zákaziek.
Ostatné obmedzenia, napríklad nedostatok skúsenej pracovnej sily, vplyvy počasia a podobne, šéfovia firiem hodnotia ako menej významné vplyvy, ktoré sa prejavujú na hospodárskych výsledkoch spoločností.
ZDROJ: KVARTÁLNA ANALÝZA SLOVENSKÉHO STAVEBNÍCTVA 3Q/2014 CEEC Research