Nárok na dávku v nezamestnanosti si vyžaduje najmenej dva roky poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie úradu práce. Do obdobia poistenia sa započítava aj rodičovská dovolenka. Z akého základu sa však podpora vymeria, keď zamestnankyňa bola na rodičovskej?
Záleží na tom, čo predchádza priznaniu dávky. Sociálna poisťovňa rozlišuje tri prípady.
1.Koniec rodičovskej i zamestnania
Prvou z možností je, že pracovný pomer sa skončil uplynutím rodičovskej dovolenky. Podpora sa vypočíta z vymeriavacieho základu (hrubej mzdy) v období dvoch rokov pred nástupom na rodičovskú.
2.Zamestnanie po návrate z rodičovskej
Druhou možnosťou je, že pracovný pomer sa skončil neskôr. Ak sa zamestnankyňa z rodičovskej dovolenky vrátila do práce, výška dávky sa určí z jej vymeriavacieho základu za toto obdobie.
3.Príjem popri rodičovskej
Žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať. Ak ide o taký právny vzťah, z ktorého plynie pravidelný mesačný príjem, podpora sa vymeria práve z tohto príjmu. Jedinou výnimkou je prípad, keby dávka bola nižšia ako vtedy, keď sa zamestnanie skončí spolu s rodičovskou dovolenkou. Vypláca sa vyššia zo súm.
Zrejme najčastejšou zárobkovou možnosťou popri rodičovskej je práca na základe niektorej z dohôd. Či dohodár má poistenie v nezamestnanosti, závisí najmä od toho, či má pravidelný mesačný príjem.