Správu aktualizujeme
Jean Tirole podľa Švédskej Kráľovskej akadémie vied výrazne prispel k pochopeniu toho, ako správne regulovať odvetvia s niekoľkými silnými firmami.
ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Nobelovu cenu za ekonómiu získal Jean Tirole z Francúzska za "analýzu sily trhu a regulácie".
Jeho výskum prispel k pochopeniu toho, akým mechanizmom zlyháva trh v momente, keď mu dominuje obmedzený počet hráčov.
Teoreticky dokázal, že k špecifickým odvetviam treba pristupovať jednotlivo. Univerzálna protimonopolná politika krajín tak môže za určitých okolností spôsobiť ekonomike aj spotrebiteľom viac škody ako úžitku.
Ocenenie udeľujú v rámci nobelových cien, oficiálne sa nazýva Cena Švédskej banky za ekonómiu na pamiatku Alfreda Nobela. Okrem akademického ocenenia získal víťaz aj odmenu osem miliónov švédskych korún.
Fakty
Nobelova cena za ekonómiu
Cena Sveriges Riksbank za ekonómiu na pamiatku Alfred Nobela sa udeľuje od roku 1969
Nevypláca sa z pozostalosti Alfreda Nobela ako všetky hlavné Nobelove ceny, ale z prostriedkov Švédskej ríšskej banky
Cena je dotovaná odmenou osem miliónov švédskych korún, čo je necelý milión eur.
Zdroj: nobelprize.org
Ako vyrovnať pokrútený trh
Jean Tirole je podľa Švédskej Kráľovskej akadémie vied jedným z najvplyvnejších ekonómov súčasnosti. Jeho najvýznamnejším počinom bolo objasniť, ako fungujú trhy, ktoré sú pod vplyvom niekoľkých silných firiem a ako ich možno regulovať.
Existujú oblasti, kde je konkurencia slabá alebo takmer žiadna. Do domov nebude natiahnutých viacero vodovodných prívodov, elektrina od troch rôznych firiem, dve veľké mestá nespoja viaceré železničné trate od konkurenčných firiem.
Vždy preto budú oblasti, ktoré ovláda niekoľko veľkých firiem alebo dokonca monopolný dodávateľ. Ak nemajú primeranú reguláciu, vytvárajú sa sociálne nežiaduce dopady - ceny vyššie ako primerané nákladom, či neproduktívne firmy, ktoré prežívajú iba vďaka tomu, že blokujú nových, produktívnejších záujemcov v tom, aby prenikli na trh.
Jean Tirole sa už od 80. rokov minulého storočia zaoberal výskumom zlyhania trhu v takýchto prípadoch. Vďaka svojim analýzam firiem so silnou trhovou pozíciou vytvoril jednotnú teóriu so silným významom pre tvorbu protimonopolnej politiky. Odpovedá na otázky, ako sa má štát správať ku kartelom a monopolom, ako sa má pozerať na fúzie a akvizície v takýchto sektoroch.
Niekde pomáha, inde škodí
Dovtedy ekonómovia presadzovali jednoduché ekonomické pravidlá, platné pre všetky odvetvia. Tirole vo svojich teóriách ukázal, že takéto pravidlá v určitých oblastiach môžu fungovať, v iných však môžu trhu a spotrebiteľom skôr škodiť.
Napríklad maximálne ceny môžu monopoly prinútiť znížiť svoje náklady. Môžu však viesť aj k tomu, že sa budú usilovať o vysoké zisky aj za cenu čo najlacnejších vstupov, a teda najnižšej možnej kvality.
Spolupráca medzi hráčmi na trhu v prípade dohadovania cien je škodlivá, zdeľanie patentových zdrojov však môže byť prínosom pre každého vrátane zákazníka. Fúzia monopolu so svojím dodávateľom môže povzbudiť inovácie, môže však aj ublížiť konkurenčnému prostrediu.
Regulačná politika a podpora konkurencia sa teda musí aplikovať špecificky pre každé odvetvie. Jean Tirole prišiel s rámcom na vytvorenie takejto politiky. Aplikoval ho na viacero odvetví od telekomunikácií po bankovníctvo. Môžu byť pre vlády výborným nástrojom, aby mocné firmy povzbudili fungovať produktívne a zároveň im zabrániť poškodzovať konkurenciu a zákazníkov.
Zložité rozhodnutia
V rozhovore s webstránkou nobelprize.org Tirole priznal, že ho udelenie ceny mimoriadne prekvapilo. "Potreboval som asi hodinu, aby som sa z toho trochu spamätal, ale ešte sa mi to úplne nepodarilo," povedal. Spomenul svojich spolupracovníkov, študentov, či svoju rodinu, ktorí ho vo výskumoch podporovali.
Menovito svojho mentora, blízkeho spolupracovníka a priateľa, ale aj iniciátora výskumov Jeana-Jacquesa Laffonta, ktorý zomrel pred desiatimi rokmi. "On by si zaslúžil stáť tu dnes vedľa mňa," zdôraznil Tirole s pohnutím.
Ako prvej dobrú správu o udelení ceny povedal svojej manželke a 90-ročnej matke. "Poviem pravdu, najprv som jej povedal, aby si sadla, kým som jej to prezradil. Bola učiteľkou, takže to pre ňu veľa znamená," vysvetľuje francúzsky vedec.
Na otázku, ako by mala fungovať ochrana konkurencie na trhu v prípade nových odvetví a firiem, ako je Google, Tirole odpovedá, že musí byť iná ako v bežných sieťových odvetviach. Ani v nich nie je jednoduché vytvoriť konkurenciu, treba na to trhy hlboko skúmať.
V prípade internetu totiž nejde o bežné vzťahy, pri ktorých sú spotrebitelia ohrození zvyšovaním cien, keďže užívatelia e-mailových schránok a vyhľadávačov Googlu nič neplatia. Predražovať sa však môže reklama, ktorú Google na základe svojho trhového podielu predáva.
Jean Tirole
Narodil sa v roku 1953 vo francúzskom meste Troyes. Titul Ph.D. získal na americkom Massachusetts Institute of Technology v roku 1981. Je vedeckým riaditeľom a profesorom na Institut d’Économie Industrielle, Toulouse School of Economics na univerzite vo francúzskom Toulouse. Pracoval aj ako poradca viacerých monopolov, napríklad telekomunikačných spoločností.
Ako funguje nominácia na Nobelovu Cenu?
Nobelova komisia každý rok rozpošle takzvané pozvánky tisíckam akademikom, univerzitným profesorom či vedcom (vrátane minulých laureátov ocenení) z rôznych krajín, ktorí následne nominujú svojich kandidátov na konkrétne Nobelove ceny v danom roku. Komisia sa pritom snaží osloviť čo najväčší počet relevantných inštitúcií.