Od júla je v zákone, že lekár môže vystaviť péenku spätne, len ak máte potvrdenie z pohotovosti, ktoré nie je staršie ako tri dni. Ľuďom, ktorí ležia v horúčke či nemajú svojho doktora v dosahu, to strpčuje život.
„Chorý človek by v prvých dňoch choroby mal ležať, ale nemôže to, žiaľ, urobiť svojvoľne a následne žiadať o uznanie DPN (dočasná pracovná neschopnosť). Musí navštíviť lekára,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých v Košiciach Valéria Vasiľová.
Zaznamenala aj prípady, keď pacienti po hospitalizácii prišli do ambulancie bez potvrdenia o práceneschopnosti a žiadali si ho vystaviť aj za obdobie hospitalizácie.
Niekto má objektívne dôvody, iný si vymýšľa
„Pacient si takéto potvrdenie musí žiadať pri prijatí do zdravotníckeho zariadenia, a to odo dňa prijatia,“ pokračuje Vasiľová.
Nejde o nové pravidlá, platili už kedysi a lekári sa nimi zvyčajne riadili aj potom, keď vypadli zo zákona. Sociálna poisťovňa však nemala istotu, že maródi nezneužívajú ich zhovievavosť.
„Pacient povedal: ale viete, dajte mi to (péenku spätne), veď tri dni môžete, ja som bol naozaj chorý. Môže si vymýšľať,“ tvrdí lekárka z Nitry.
Či je dátum správny, posúdi posudkový lekár
Sociálna poisťovňa v júli oznámila, že potvrdenie o práceneschopnosti, ktoré je v rozpore s novými legislatívnymi pravidlami, nebude akceptovať. „Sociálna poisťovňa neprizná nárok na nemocenské.“
Teraz píše, že najprv sa vyjadrí posudkový lekár príslušnej pobočky.
„Následne je rozhodnuté o nemocenskom odo dňa, ktorý posudkový lekár uvedie ako správny dátum vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti. Z toho vyplýva, že Sociálna poisťovňa nárok na nemocenské prizná, ale od dátumu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti uvedenom v stanovisku posudkového lekára,“ tvrdí hovorca poisťovne Višváder.
Ďalšie dôsledky
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti je účinná už vyše troch mesiacov. Niektorí praktickí lekári si ju pochvaľujú – uľahčila im posudzovanie maródky. Odvrátenou stranou noviniek môže byť zvýšenie záťaže zdravotníkov na pohotovosti.
„Neviem si predstaviť, ako bude pacient s horúčkou, prípadne hnačkami čakať dve hodiny a vlastne zbytočne, len preto, aby získal potvrdenie o návšteve,“ povedala všeobecná lekárka pre dospelých vo Veľkom Bieli Jana Bendová.
„Každého pacienta v LSPP (lekárska služba prvej pomoci) musím predsa dôkladne vyšetriť a bolo frustrujúce zistiť, že pacient vyšetrenie vôbec nepotreboval, potreboval len potvrdenie.“
Ministerstvo zdravotníctva sa obmedzilo na vyjadrenie, že nová legislatíva nikoho neobmedzuje v jeho práve byť dočasne práceneschopným.
„Zmeny nenastali, len sa celá oblasť upravila v legislatíve,“ napísala hovorkyňa Martina Šoltésová.
Čo od júla hovorí zákon
Príslušný ošetrujúci lekár
Dočasnú pracovnú neschopnosť osoby posudzuje
a) jej všeobecný lekár alebo lekár so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo, alebo
b) lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti.
Potvrdenie
Keď príslušný lekár rozhodol o dočasnej práceneschopnosti, potvrdí ju na predpísanom tlačive a pacientovi určí liečebný režim.
Začiatok péenky
Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom, v ktorom príslušný lekár zistil chorobu, ktorá ju vyžaduje.
Ak sa zdravotná starostlivosť poskytne zamestnancovi po jeho pracovnej zmene, péenka sa začína nasledujúcim kalendárnym dňom.
Spätná platnosť
Na základe lekárskeho nálezu lekárskej služby prvej pomoci alebo ústavnej pohotovostnej služby možno uznať osobu za dočasne práceneschopnú spätne najviac tri kalendárne dni.
Povinnosť pacienta
Osoba, ktorú uznal za práceneschopnú lekár ústavného zariadenia, je povinná dostaviť sa k svojmu všeobecnému lekárovi alebo gynekológovi do troch dní odo dňa prepustenia z nemocnice.
Vychádzky a zmena miesta pobytu
Ak to povaha choroby práceneschopnej osoby umožňuje, všeobecný lekár alebo gynekológ jej môže spravidla pri prvom kontrolnom vyšetrení povoliť vychádzky, ktoré vymedzí v čase. Na základe neformálnej žiadosti pacienta môže zmeniť čas vychádzok a zo závažných dôvodov povoliť zmenu miesta jeho pobytu.
Čas vychádzok a zmenu miesta pobytu, ak ich povolil, zaznamená na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti a v zdravotnej dokumentácii pacienta.
Pokračovanie péenky
Ak sa po ukončení práceneschopnosti zdravotný stav osoby zhorší, príslušný lekár vystaví nové potvrdenie, na ktorom vyznačí údaj „pokračovanie dočasnej pracovnej neschopnosti“. Nové potvrdenie vystaví odo dňa pracovnej schopnosti uvedeného na predchádzajúcom potvrdení o péenke a najneskôr v tento deň.