BRATISLAVA. K dvanástim regionálnym nemocniciam, najmä na východe Slovenska, môže investičná skupina Penta pridať ďalšie dve, teraz na západe. Má totiž záujem o regionálne nemocnice v Galante a Dunajskej Strede.
Ich akcie chce predať trnavská župa. Vyhlásila verejnú súťaž, no nepovedala, koľko peňazí chce za tieto dve nemocnice získať.
Ponuky majú záujemcovia o kúpu predkladať do konca decembra. Už dnes však viaceré firmy, ktoré prevádzkujú niektoré regionálne nemocnice, prejavili záujem.
Záujem majú viacerí
Nemocnice
Aké sú súťažné podmienky
Záujemca o kúpu musí mať skúsenosti s prevádzkou zdravotníckych zariadení aspoň s 350 lôžkami u nás.
Musí mať ročný obrat z poskytovania starostlivosti minimálne 15 miliónov eur.
Do piatich rokov od získania nemocníc musí do každej investovať aspoň tri milióny eur, z nich milión do dvoch rokov na zhodnotenie budov.
Kraj si vyhradil právo trvalej kontroly cez zástupcov v dozorných radách.
Záujemca nesmie najmenej desať rokov akcie nepredať.
Najsilnejšie zastúpenie v nemocniciach má skupina Penta, vlastní dvanásť zdravotníckych zariadení, najmä na východe Slovenska.
„Plánujeme sa zúčastniť na verejnej súťaži na predaj akcií nemocníc v Galante a Dunajskej Strede prostredníctvom našej spoločnosti Svet zdravia,“ povedal PR špecialista skupiny Gabriel Tóth.
Na otázku koľko peňazí by za nemocnice boli ochotní zaplatiť a ako by ich chceli zmeniť, neodpovedal.
Ak by ich Penta získala, jej sieť Svet zdravia by už ovládala štrnásť nemocníc.
Ministerstvo zdravotníctva sa nevyjadruje k tomu, či už nie je tento počet príliš vysoký. „Je to v kompetencii samosprávneho kraja,“ povedala hovorkyňa Martina Lidinská.
Kúpiť dve nemocnice v Trnavskom kraji chce aj spoločnosť Agel, ktorá prevádzkuje päť regionálnych nemocníc.
„Zadávacie podmienky verejnej obchodnej súťaže sme si vyzdvihli. Všetky ďalšie úvahy a závery sú predčasné,“ povedala hovorkyňa skupiny Marta Csergeová.
Skupina Medirex, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Malackách, záujem o ďalšie regionálne nemocnice nemá. „V súčasnosti neplánujeme rozširovať sieť regionálnych nemocníc,“ povedala hovorkyňa Veronika Cvengrošová.
Táto skupina by sa však chcela zapojiť do PPP projektu na novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave.
Analytici nevidia problém
Vyššie územné celky u nás už prenajali či predali väčšinu nemocníc.
Podľa analytika inštitútu INEKO Dušana Zachara župy často nemajú dostatočné kapacity na to, aby udržiavali zdravotnícke zariadenia na požadovanej kvalitatívnej úrovni. Vstup súkromného kapitálu do nich preto považujú za vítané odbremenenie samosprávy, ako aj vytvorenie potenciálu na ďalší rozvoj nemocníc.
Verejná súťaž sa však musí nastaviť tak, aby sa do nej mohlo zapojiť čo najviac spoločností.
V Trnavskom kraji má podľa súťažných podmienok hodnotiaca komisia posudzovať najvyššiu ponúknutú cenu, výšku kapitálových investícií do nemocníc a podnikateľský zámer.
Problém môže nastať, ak by niekto získal monopolné postavenie na trhu a zneužíval ho. „Ale na to máme Protimonopolný úrad,“ dodal Zachar.
Hoci má Penta najviac nemocníc, ich počet nie je podľa Zachara problematický.
„Boli by to prvé nemocnice na západnom Slovensku, takže podľa môjho názoru v tomto regióne nemá zatiaľ dominantné postavenie,“ povedal.
Rovnaký názor má aj Tomáš Szalay z HPI. Na západe Slovenska má Svet zdravia len nemocnicu v Partizánskom.
Nemocnice v Galante a v Dunajskej Strede podľa neho majú význam aj pre spoločnosť Agel, pretože už prevádzkuje nemocnicu v Komárne.