Ekodomy sú populárne a na Slovensku sa už dajú nájsť aj také, ktoré vznikli za pomoci aktivistov technikou ukladania vriec naplnených ubitou hlinou.
Jeden z domov postavený technikou Earthbags dokončili v zime pri Hlohovci. Ďalší s názvom Hobití dom dokončujú v Družstevnej pri Hornáde.
Dom pri Hlohovci sa staval pre súkromné využitie ako rodinné rekreačné bývanie, Hobití dom bude slúžiť pre vzdelávacie a tréningové aktivity občianskeho združenia SOSNA a zároveň ako ukážka „ako sa to dá“.
Obe stavby však poslúžili na vzdelávacie aktivity - workshopy, kedy si ľudia - dobrovoľníci - mohli vyskúšať, ako stavať v súlade s prírodou.
S výstavbou domu pri Hlohovci je spojené združenie Strom života, hovorí dizajnér a remeselník Roman Miškov, ktorý sa na nej podieľal.
Na Slovensku je zatiaľ takýchto domov málo, v zahraničí však podľa neho má výstavba takýchto domov dlhú tradíciu.
Vysadia rastliny
Hlinu do vriec na výstavbu Hobitieho domčeka aktivisti získali ako odpadový materiál od obce.
Zo severnej strany, ktorá je zasypaná hlinou, okolo obvodových múrov postavili technikou Earthships sekundárny múr z pneumatík, ktorý slúži na vyrovnanie tlaku zeminy na múry.
Budova je zastrešená takzvanou recipročnou strechou, ktorej nosné prvky boli postavené z neohranenej guľatiny.
"Recipročná strecha, tiež známa ako strecha Mandala, sa používa od dvanásteho storočia v čínskej a japonskej architektúre," píše Štefan Szabó zo združenia SOSNA.
Hobití dom otvoria onedlho.
Foto: sosna.sk (s povolením Sosna o.z.)
V ostatnom čase je podľa neho stále populárnejšou práve pri ekologických stavbách, najmä typu „round house“. Kruhové okno v strede strechy slúži aj ako svetlovod zhotovený z reflexnej fólie, ktorý odráža slnečné svetlo dovnútra domčeka.
Omietky, rovnako ako aj podlaha sú v Hobiťom domčeku tradičné, hlinené. Vykurovanie a prípadne aj varenie bude zabezpečené jednoduchou hlinenou takzvanou ruskou pecou a v prechodnom období bude stavba vyhrievaná Trombeho stenou. To je vlastne solárny kolektor zhotovený zo starého okna, ktorý vháňa do interiéru teplý vzduch, vysvetľuje Szabó.
Celý domček, s výnimkou južnej strany, ako aj strecha sú prisypané hlinou, cieľom je zabezpečiť vhodnú klímu a hromadiť a udržať teplo počas vykurovacieho obdobia. Do pôdy ešte zasadia rastliny, tak vznikne na domčeku obrovský vegetačný „krtinec“.
Väčšina uvedených riešení sa osvedčila v podmienkach rozvojových krajín. "Našou snahou je prispôsobiť a rozšíriť ich aj v našich podmienkach, najmä medzi sociálne slabšími skupinami, ale aj medzi ekologicky zmýšľajúcimi jednotlivcami, ktorí sa nechcú dostať do hypotekárnej pasce. Preto sme volili materiály, ktoré sú väčšinou voľne k dispozícii a jednoduché techniky, ktoré zvládne väčšina ľudí," píše Szabó.
Hobití dom SOSNA slávnostne otvorí 25. októbra na festivale Babie leto.
Dôraz na izoláciu
Dom pri Hlohovci stavali tak, aby v ňom mohla rodina rekreačne pobývať aj dlhší čas, riešili teda aj tepelno-technické problémy.
Osadený je preto na penovom skle, ktoré poslúžilo ako izolácia. Až naň ukladali vrecia so zeminou a robili ďalšie práce.
Z vonkajšej strany je dom zateplený troma trstinovými rohožami, spolu o hrúbke pätnásť centimetrov. Na nich je nanesená hlinená omietka a vápennohlinitý náter.
Náter spĺňa estetické hľadisko z hľadiska ukončenia stavby a zároveň chráni steny pred poveternostnými podmienkami, vysvetľuje Miškov.
V dome sa kúri v jednoduchej hlinenej peci, ktorú postavil majiteľ.
Interiér rekreačného domčeka.
Foto: Roman Miškov