BRATISLAVA. Slovenská komora exekútorov (SKE) bude pokračovať v snahe presadiť projekt elektronického prideľovania spisov súdnym exekútorom.
Ako uviedla pre agentúru SITA členka prezídia SKE poverená komunikáciou s médiami Stanislava Kolesárová, ešte pred nástupom súčasnej vlády rokovali o tejto požiadavke.
"Máme záujem, aby prideľovanie spisov fungovalo na krajskom princípe. V Bratislave je do 100 exekútorov, v Košiciach 30 a v ostatných krajoch je približne po 30 exekútorov. Na obdobnom teritoriálnom princípe funguje elektronické prideľovanie spisov vo väčšine krajín Európskej únie."
Prideľovanie spisov elektronicky, ako je to na súdoch, by zabezpečilo ich rovnomerné rozdelenie a absolútne sprehľadnenie.
Znížilo by to tiež riziko korupcie a pretrhalo nezdravé väzby medzi veriteľmi a niektorými spolupracujúcimi exekútormi a zároveň zlacnilo exekučné konania, zdôraznila. Tým, že teraz je možné vybrať si exekútora, nie je ani zaručená jeho nestrannosť, dodala. Kolesárová je presvedčená, že by klesol aj počet exekúcií. Momentálne je ich na niektorých súdoch tak mnoho, že exekučné veci riešia už aj trestní sudcovia, upozornila.
Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová zopakovala stanovisko rezortu, že v súčasnosti neplánujú zavedenie náhodného elektronického prideľovania exekučných spisov. Jedným z argumentov proti zavedeniu elektronického prideľovania spisov exekútorom je, že exekučné veci jednej spoločnosti by byli rozložené medzi viacerých exekútorov. Podľa Kolesárovej by pomohlo, ak by už fungoval aspoň Centrálny register exekúcií. Tam by už bolo možné vidieť reálnejší obraz stavu exekúcií na Slovensku. Donevová uviedla, že ten má byť na Slovensku plne funkčný od 1. júla 2016.
Agentúra SITA oslovila niektoré spoločností, ktorých sa téma týka. Spoločnosť O 2 napríklad odpovedala, že v prípade vymáhania pohľadávok spolupracuje O2 s advokátskymi kanceláriami, nie priamo s exekútormi. „Proces elektronického prideľovania spisov exekútorom sa teda z tohto pohľadu našej spoločnosti priamo nedotýka," zdôraznila hovorkyňa spoločnosti Martina Jamrichová.
Hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár uviedol, že ich spoločnosť nemá priamu skúsenosť s exekútormi. "Naša spoločnosť od roku 2011 využíva na vymáhanie pohľadávok externé agentúry," doplnil. Hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová informovala, že po nezaplatení pokuty po 30 dňoch postupujú prípady na vymáhanie advokátskym kanceláriám, ktoré zabezpečujú výkon exekúcie. V súčasnosti DPB spolupracuje so štyrmi exekútormi. „Z pohľadu DPB, a.s. neexistuje prekážka na elektronické prideľovanie spisov,“ uviedla hovorkyňa.